Vrbové

Vrbové je malebné mesto nachádzajúce sa v Trnavskom kraji na západnom Slovensku, konkrétne v okrese Piešťany.


Zaujímavosťou je, že v období rokov 1975 až 1991 boli jeho súčasťou Šterusy, a v rokoch 1975 až 1992 Šípkové. Rok 1958 priniesol osamostatnenie miestnych kopaníc, ktoré sa stali novým obytným celkom pomenovaným Prašník.

Vrbové sa nachádza v blízkosti okresného mesta Piešťany, konkrétne 10 kilometrov západne od neho. Mesto sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát v Podunajskej pahorkatine. Prírodu mesta dotvárajú tri potoky – Holeška, Cintorínsky potok a Šípkovec. Hlavným tokom je potok Holeška, pričom Šípkovec je jeho ľavobrežným a Cintorínsky potok pravobrežným prítokom.

V blízkosti Vrbového sa nachádza vodná nádrž Čerenec, ktorá je obývaná prevažne kaprovitými rybami. Výstavba nádrže sa začala v roku 1961 a bola ukončená v roku 1964.

Vrbové je mesto s bohatou históriou. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza už z roku 1332 pod názvom Worbow, avšak už v roku 1113 sa spomína dedina Počkovec, ktorá by mohla byť lokalizovaná na území dnešného mesta. V tom čase bolo Vrbové časťou oblasti Čachtického hradu a v roku 1437 získalo mestské práva.

Vrbové prešlo v priebehu svojej histórie niekoľkými náročnými obdobiami. V roku 1599 bolo mesto spustošené tureckými vojskami a v roku 1696 mu Leopold I. udelil jarmočné privilégium. Pestovanie obilia a vinohradníctvo hralo významnú rolu v ekonomike mesta až do 19. storočia.

20. storočie sa nieslo v znamení rôznych priemyselných odvetví, vrátane textilného priemyslu, obchodu a drevárstva. V roku 1906 bola zrealizovaná železničná spojka medzi Vrbovým a Piešťanmi.

Druhá svetová vojna znamenala tragické obdobie pre židovskú komunitu mesta, keďže Vrbové sa stalo getom pre židovské obyvateľstvo z okresu Piešťany. Väčšina židovských obyvateľov bola následne deportovaná do koncentračného tábora Auschwitz, kde prišla o život. Osvobodenie mesta sovietskou armádou prišlo až 6. apríla 1945.

V roku 1967 bol Vrbové povýšené na mesto. Na jeho území sa nachádza niekoľko sakrálnych pamiatok, ako je rímskokatolícky kostol svätého Martina z roku 1397, kostol sv. Gorazda z roku 1997, kaplnka sv. Rocha z roku 1831 a cintorínska kaplnka z roku 1936.

Jednou z najvýznamnejších stavieb v meste je nepochybne veža pri staršom kostole v centre, postavená v 19. storočí. Kvôli jej náklonu bolo potrebné realizovať betónové injektáže a zásahy na jej stabilizáciu.

Evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1929, s vežou z roku 1896, je ďalšou dôležitou sakrálnou stavbou mesta. Nezanedbateľnou je aj budova synagógy postavená v maurskom slohu v rokoch 1882 až 1883.


Places in Vrbové

Objav Viac...  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading  

Piešťany budú žiť secesiou, blíži sa Art Novueau Festival


Séria komentovaných prehliadok doplnená o výstavu i koncert vráti obľúbenú kúpeľnú destináciu do obdobia vzniku najhodnotnejších architektonických pamiatok Piešťan. Art Novueau Festival sa koná od 19. do 23. júna 2024. Kúpeľný ostrov od mája hostí novú výstavu diel Alfonsa Muchu a počas tretieho júnového víkendu budú secesiou žiť celé Piešťany. Art Novueau Festival upriami pozornosť na tento univerzálny umelecký smer, …


Continue reading  

V Piešťanoch komentované prehliadky secesných skvostov a kúpeľného parku


Piešťany, známe svojou bohatou históriou a liečivými termálnymi prameňmi, opäť pripravili pre svojich návštevníkov komentované prehliadky, ktorí chcú objaviť kúzlo tohto nádherného kúpeľného mesta. V júni 2024 sa uskutočnia dve nové fascinujúce komentované prehliadky, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na architektonické a prírodné krásy Piešťan. Secesné skvosty Piešťan Jedinečná prehliadka “Secesné skvosty Piešťan I” vás zavedie do obdobia secesie, kedy vznikli …


Continue reading