Galanta

Galanta je moderným mesto v južnej časti Trnavského kraja, ale môže sa oprieť o bohatú históriu, keďže jej význam predurčil rod Esterházyovcov už v 15. storočí.


Vďaka rodu Esterházyovcov sa mesto neustále rozmáhalo. V meste sa ako pamiatka na Esterházyovcov zachovali dva kaštiele, ktoré sú aj v súčasnosti ozdobou mesta. Dominantnejším je Neogotický kaštieľ so svojou rozľahlou záhradou, ktorá je ideálnym miestom na oddych. Historická pamiatka prechádza neustále rekonštrukciou a postupne dostáva celý kaštieľ nový šat. O tom, že to v Galante robia dobre, potvrdzuje aj prestížne ocenenie FÉNIX – Kultúrna pamiatka roka. Tú získalo mesto v roku 2022 za zrekonštruovanú južnú vežu Neogotického kaštieľa. Mimochodom – veža je aj súčasťou mestského erbu.

Ale kaštieľ to nie je len južná veža a park. V severnej veži sa skrýva takisto niekoľko zaujímavostí. Je v nej inštalovaná Pamätná izba skladateľa Zoltána Kodálya, ktorý bol aj vášnivý zberateľom ľudovej hudby a zberateľskú činnosť ľudovej hudby v Galante a v jej okolí pretavil do symfonickej skladby Galantské tance.

Ďalšia pamätná izba je venovaná jednému z najznámejších rodákov z Galanty. Napriek krátkemu životu, keď sa dožil iba 35 rokov, zanechal za sebou výraznú stopu v slovenskej hudbe galantský rodák Karol Duchoň. Aj keď Duchoň nemal žiadne hudobné vzdelanie, jeho hlas ho katapultoval medzi hviezdy. Aj keď zomrel v roku 1985, jeho piesne sú večné. Veď nielen starší poznajú piesne ako Dievča z Budmeríc či Smútok krásnych dievčat.

Tretím zaujímavým miestom, ktoré skrýva severná veža je Izba starých gramofónov a šelakových platní. Ide o stálu expozíciu zo zbierok Kristiána Takácsa a nielen milovníci hudby sa dozvedia mnoho zaujímavostí o vývoji platní a gramofónov.

Renesančný kaštieľ sa síce ukrýva v zástavbe z komunistických čias, ale vo svojom vnútri skrýva oveľa viac ako by sa zdalo zvonku.

Vlastivedné múzeum, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, je ďalším miestom, kde to dýcha históriou. Múzeum sídli v budove bývalej banky postavenej začiatkom 20. storočia, ktoré prešlo rekonštrukciou.

V roku 2014 sa múzeum predstavilo verejnosti vo vynovených priestoroch svojho hlavného sídla, kedy sa zrealizovala  prístavba objektu.

V Galante si však prídu na svoje nielen milovníci histórie, ale aj aktívneho oddychu. V meste sú vybudované nové cyklochodníky a  mesto je napojené na viaceré cyklotrasy. V okrese pribúdajú nové úseky cyklotrás a ďalšie sú v pláne. Aktuálne je v okrese Galanta 14 trás s dĺžkou viac ako 160 km.

Atraktívnou je cyklotrasa Po stopách vodných mlynov, ktorá začína a končí v Galante. Aj pri svojej dĺžke približne 64 kilometrov je ideálna pre všetkých cyklistov, keďže je situovaná po kvalitných cestách v podstate bez prevýšenia. Pre obyvateľov je obľúbeným miestom na výlety vodná nádrž Kráľová, ku ktorej takisto vedie cyklotrasa cez miestnu časť Kolónia.

Pre tých, ktorí si chcú nechať poradiť alebo zistiť informácie nielen o Galante, ale aj širokom okolí vznikla vďaka spolupráci Trnavského samosprávneho kraja a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Matúšova zem Turistická informačná kancelária. Sídli na ideálnom mieste v južnej veži Neogotického kaštieľa a nielen návštevníci regiónu ale aj domáci obyvatelia sa tam dozvedia mnoho zaujímavých informácií nielen o atrakciách regiónu, ale aj o aktuálnych podujatiach či možnosti ubytovania a stravovania.


Places in Galanta

Objav Viac...  

Galantské trhy


Mesto Galanta pozýva svojich obyvateľov a širokú verejnosť na svoje  najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie XXXVIII. ročník Galantských trhov – Galántai Vásár, ktoré sa uskutoční v dňoch 8.-10.augusta 2024. Galantské trhy každoročne navštívi viac ako 15 000 návštevníkov. Súčasťou Galantských trhov je viacero stanovíšť. Celá Hlavná ulica, ktorá bude počas týchto troch dní uzavretá pre všetky vozidlá, ďalej mestský park, amfiteáter aj …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading