Orechová Potôň

Obec Orechová Potôň sa nachádza v Trnavskom kraji, juhovýchodne od Bratislavy a západne od Dunajskej Stredy. Susedí s obcami Veľké Blahovo, Vieska a Michal na Ostrove. Severnú hranicu katastra tvorí rieka Malý Dunaj.


Orechová Potôň má 1 735 obyvateľov a rozloha územia je 2 200 ha. Obec leží v nadmorskej výške 118 metrov nad morom. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1250, no pod názvom Orechová Potôň je známa od roku 1808, keď vznikla spojením pôvodnej Orechovej Potône s Förgeho Potôňou.

V stredoveku mali jednotlivé časti obce rozličný vývoj. V roku 1764 patrila Orechová Potôň Michalovi Csibaovi a v polovici 19. storočia pánom z Lehníc a grófskej rodine Pálffyovcov. Förgeho Potôň bola spomínaná prvýkrát až v roku 1750, zatiaľ čo Dolná Potôň bola prvýkrát spomenutá už v roku 1253 ako Bechul.

Chotár Dolnej Potône tvorí nižšie položené územie Žitného ostrova, ktoré sa nazýva potônskými lúkami. Pred odvodnením tohto územia v 19. storočí sa tu nachádzali rozsiahle vodné plochy, močiare a lúky. Vzhľadom na vodohospodársky členité územie na tomto území vznikli viaceré samoty a majéry.

V obci Orechová Potôň bol medzi septembrom 2008 a októbrom 2009 postavený motoristický okruh s názvom Slovakiaring. Ten je dnes známym miestom pre motoristické preteky a podujatia.


Places in Orechová Potôň

Objav Viac...  

Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading