Borský Mikuláš

Obec Borský Mikuláš leží na severe Záhorskej nížiny v Lakšárskych kopcoch.


Od okresného mesta Senica je vzdialená 15 kilometrov a od Bratislavy približne 60.

Stoja tu dva kostoly

Nálezy z doby rímskej dokazujú, že v chotári obce sa pohybovali ľudia v prvých storočiach nášho letopočtu. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1394, keď patrila panstvu Ostrý kameň. Jedna z najväčších obcí v okrese Senica pozostáva od 1. januára 1975 z dvoch častí. Tvoria ju Borský Mikuláš a Borský Peter a názvy prezrádzajú patrónov rímskokatolíckych kostolov.

Starobylejší vzhľad má Kostol sv. Petra v renesančnom obrannom múre, stredovekým murivom stien a neskorogotickou vežou. Je v ňom impozantný organ od miestneho majstra Jána Drábeka. Kostol má barokový interiér.

Barokovo-klasicistický Kostol sv. Mikuláša bol postavený v roku 1636. Dnešný kostol pochádza z roku 1753, upravovaný a prefasádovaný v prvej polovici 20. storočia. Hlavný neobarokový oltár so stĺpovou architektúrou a plastikami v strede má reliéfnu skupinu so sv. Mikulášom.

Pýchou je aj Sumorovec či rodný dom Jána Hollého

V časti Borský Peter sa zachoval starý typ dvojpriestorového domu postaveného z dreva zrubovej konštrukcie so slamenou krytinou strechy – Sumorovec. Dom je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou a ide pravdepodobne o najstarší zrubový dom na Záhorí. Zaujímavosťou tohto domčeka to, že bol až do roku 1984 obývaný. Žili v ňom bratia Vanekovci František a Štefan.

Iný, kedysi typický príklad domu, sa zachoval v časti Borský Mikuláš, pretože sa v ňom v roku 1785 narodil básnik Ján Hollý a je v ňom zaujímavá muzeálna expozícia. Postavený je z nepálených tehál, má sedlovú strechu s pálenou krytinou, s vchodom zdôrazneným výpustkom, hospodárske budovy.

Neďaleko rodného domu Jána Hollého sa nachádza i obľúbené vychádzkové miesto básnika Ságelská studnička. Je to sírny minerálny prameň, nad ktorým dala v roku 1770 postaviť rodina Benkova kaplnku zasvätenú sv. Jánovi Nepomuckému.

Atraktívnym miestom na výlet je najvyšší bod Záhorskej nížiny v nadmorskej výške 297 m. n. m. na pieskovom vŕšku, ktorý sa nachádza pri ceste smerom na Bílkove Humence. Stojí tu Kaplnka Sv. Márie Magdalény, ktorú dal v roku 1668 postaviť Imrich Czobor a v minulosti to bolo pútnické miesto. Pod kopcom je niekdajšia osada habánov s názvom Habany.

Búre, ako sa obci na Záhorí hovorí, má skrytý a zatiaľ nedocenený význam pre cestovný ruch. Okrem toho, že sa v nej nachádza až osem pamiatok, ktoré sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok, v blízkom okolí nájdeme nádhernú prírodu a najmä hubári ocenia borovicové lesy, ktoré tu sadili ešte za Márie Terézie aj odborníci z Francúzska.


Places in Borský Mikuláš

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...  

Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading