Borský Mikuláš

Obec Borský Mikuláš leží na severe Záhorskej nížiny v Lakšárskych kopcoch.


Od okresného mesta Senica je vzdialená 15 kilometrov a od Bratislavy približne 60.

Nálezy z doby rímskej dokazujú, že v chotári obce sa pohybovali ľudia v prvých storočiach nášho letopočtu. Obec sa prvýkrát spomína v roku 1394, keď patrila panstvu Ostrý kameň. Jedna z najväčších obcí v okrese Senica pozostáva od 1. januára 1975 z dvoch častí. Tvoria ju Borský Mikuláš a Borský Peter a názvy prezrádzajú patrónov rímskokatolíckych kostolov.

Starobylejší vzhľad má Kostol sv. Petra v renesančnom obrannom múre, stredovekým murivom stien a neskorogotickou vežou. Je v ňom impozantný organ od miestneho majstra Jána Drábeka. Kostol má barokový interiér.

Barokovo-klasicistický Kostol sv. Mikuláša bol postavený v roku 1636. Dnešný kostol pochádza z roku 1753, upravovaný a prefasádovaný v prvej polovici 20. storočia. Hlavný neobarokový oltár so stĺpovou architektúrou a plastikami v strede má reliéfnu skupinu so sv. Mikulášom.

V časti Borský Peter sa zachoval starý typ dvojpriestorového domu postaveného z dreva zrubovej konštrukcie so slamenou krytinou strechy – Sumorovec. Dom je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou a ide pravdepodobne o najstarší zrubový dom na Záhorí. Zaujímavosťou tohto domčeka to, že bol až do roku 1984 obývaný. Žili v ňom bratia Vanekovci František a Štefan.

Iný, kedysi typický príklad domu, sa zachoval v časti Borský Mikuláš, pretože sa v ňom v roku 1785 narodil básnik Ján Hollý a je v ňom zaujímavá muzeálna expozícia. Postavený je z nepálených tehál, má sedlovú strechu s pálenou krytinou, s vchodom zdôrazneným výpustkom, hospodárske budovy.

Neďaleko rodného domu Jána Hollého sa nachádza i obľúbené vychádzkové miesto básnika Ságelská studnička. Je to sírny minerálny prameň, nad ktorým dala v roku 1770 postaviť rodina Benkova kaplnku zasvätenú sv. Jánovi Nepomuckému.

Atraktívnym miestom na výlet je najvyšší bod Záhorskej nížiny v nadmorskej výške 297 m. n. m. na pieskovom vŕšku, ktorý sa nachádza pri ceste smerom na Bílkove Humence. Stojí tu Kaplnka Sv. Márie Magdalény, ktorú dal v roku 1668 postaviť Imrich Czobor a v minulosti to bolo pútnické miesto. Pod kopcom je niekdajšia osada habánov s názvom Habany.

Búre, ako sa obci na Záhorí hovorí, má skrytý a zatiaľ nedocenený význam pre cestovný ruch. Okrem toho, že sa v nej nachádza až osem pamiatok, ktoré sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok, v blízkom okolí nájdeme nádhernú prírodu a najmä hubári ocenia borovicové lesy, ktoré tu sadili ešte za Márie Terézie aj odborníci z Francúzska.