Bílkove Humence

Obec Bílkove Humence ležia na severovýchode Záhorskej nížiny pri potoku Rudava v nadmorskej výške 243 m.n.m.


Od okresného mesta Senica sú vzdialené 20 kilometrov a od Bratislavy približne 45.

Obec vznikla po prvej svetovej vojne osamostatnením sa od Borského Mikuláša. Názov vznikol podľa kroniky z dvoch dôvodov. Z Moravy sa do tejto lokality prisťahovalo viac rodín s priezviskom Bílka a preto je v názve obce Bílkove. Pred tým ako toto územie začalo byť obývané, boli tu len humná, ktoré obhospodarovali poddaní. Z toho vznikla druhá časť názvu Humence.

Patrí medzi najmenšie obce na Záhorí podľa počtu obyvateľov, keďže čoraz viac začínajú prevažovať chalupári. Je to pochopiteľné, lebo okolie dedinky je naozaj čarovné. Potvrdzuje to aj fakt, že víťazná fotografia v súťaži o najkrajšiu fotku zo Záhoria vznikla práve v Bílkových Humenciach pri miestnom rybníku.

Kostol, ktorý stojí v centre obce, bol postavený v roku 1898. Je to v podstate väčšia kaplnka v neoklasicistickom štýle s romantizujúcou fasádou, ukončenou nízkou masívnou vežou, ktorá dosadá na konzolovú arkádu štítu. Kostol je zasvätený Panne Márii Ruţencovej. Na námestí, ak sa tak dá nazvať centrum obce stojí kríž, na ktorom stojí „Tento kriss obec Humenska postaviť dala 1848“.

Bílkove Humence sú miestom, ktorým prechádza aj turistická Záhorská magistrála a podľa značenia sa do Senice dostanete za niečo viac ako tri hodiny a opačným smerom do Lakšárskej Novej Vsi za niečo viac ako hodinku.

Priamo cez obec prechádza aj zelená cyklotrasa číslo 5201 z mesta Šaštín-Stráže do Lakšárskej Novej Vsi v celkovej dĺžke 15 kilometrov, z ktorej sa dá napojiť na modrú cyklotrasu, ktorá vedie zo Senice až do Malaciek. Aj keď vedú cyklotrasy čiastočne po miestnych komunikáciách, ich výhodou je nízka frekvencia áut.


Informácie

Objav Viac...  

Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading