Sumorovec, Borský Mikuláš

Objavte krásu a históriu najstaršieho zrubového domu na Záhorí – Sumorovca. Tento architektonický skvost sa nachádza v obci Borský Mikuláš, v miestnej časti Borský Peter.


Unikátny zrubový dom na Záhorí

Už od roku 1963 je Sumorovec národnou kultúrnou pamiatkou a svojou stavbou sa radí do obdobia baroka.

Domček obývaný až do roku 1984

Jednou z najzaujímavejších čŕt Sumorovca je fakt, že bol obývaný až do roku 1984. Jeho poslednými obyvateľmi boli bratia Vanekovci, František a Štefan. Keďže obaja zostali slobodní, nestavali si nové príbytky a rozhodli sa žiť v tomto útulnom zrubovom domčeku.

Unikátna konštrukcia a materiály

Sumorovec je drevený zrubový dom, ktorého steny sú obložené hlineným mázom. Strechu tvorí slama ukladaná v doškovej forme, a to od spodnej časti až po samotnú strechu. Pri rekonštrukcii bolo potrebné objednať špeciálnu slamu s dlhými stonkami, keďže v súčasnosti sa pestujú prevažne rastliny s krátkymi steblami.

Záchrana a obnova pamiatky

Po smrti posledného z bratov Vanekovcov zostal domček neobývaný a začal chátrať. O tri roky neskôr sa však začali stavebné úpravy, ktoré zahŕňali opravu podporných múrov a pece vo vnútri. Zásadnou rekonštrukciou prešiel Sumorovec v roku 1990 a ďalšie opravy prebiehali v rokoch 2015 až 2017.

Plány do budúcnosti

V súčasnosti patrí Sumorovec obci Borský Mikuláš. Do budúcnosti sa plánuje doplniť zariadenie interiéru domčeka dobovým nábytkom a sprístupniť ho návštevníkom. Tento krok umožní nahliadnuť do histórie a spoznať jedinečný spôsob života našich predkov na Záhorí.

Navštívte Sumorovec a nechajte sa očariť jeho neopakovateľnou atmosférou a historickým významom. Tento zrubový dom je skvostom ľudovej architektúry, ktorý si zaslúži pozornosť a obdiv každého milovníka histórie a tradícií.


Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading