Čierny Brod

Čierny Brod je malebná obec situovaná v Trnavskom kraji, v okrese Galanta.


Nachádza sa v regióne Dolné Považie, na nadmorskej výške 118 metrov. S rozlohou 17,7 km² a počtom obyvateľov 1 606 (k 31. 12. 2022) patrí medzi menšie obce s hustotou zaľudnenia 90,73 obyvateľov na km².

História obce siaha až do roku 1217, kedy bola doložená ako Kusoud. V roku 1223 sa spomína v súvislosti s archeologickými nálezmi z doby bronzovej a veľkomoravskej doby. Počas svojej histórie patrila pod rôzne panstvá – od hradu Bratislava cez Šintavu až po Čeklís. Okrem toho tu žilo aj niekoľko zemianskych rodín.

V stredoveku bol Čierny Brod dôležitým centrom chovu oviec a hospodárstva. V roku 1715 mala obec osem daňovníkov, čo svedčí o jej ekonomickej dôležitosti. V roku 1828 už disponovala početnými domami – celkovo 126, v ktorých žilo 909 obyvateľov. V rokoch 1938 až 1945 bola pripojená k Maďarsku.

V obci Čierny Brod sa nachádza množstvo historických a kultúrnych pamiatok. Jednou z nich je katolícky kostol sv. Anny, postavený v rokoch 1910 – 1911 v neogotickom štýle. Táto monumentálna stavba ponúka nádherne zachované detaily interiéru, vrátane sôch svätcov a oltára s Ježišom ako dobrým pastierom.

Okrem toho môžete navštíviť aj Kaplnku sv. Anny (tzv. Thurzovská kaplnka), ranobarokovú stavbu zo XVII. storočia, ktorá slúžila ako miesto bohoslužieb pred vybudovaním kostola sv. Anny. Kaplnka bola súčasťou pauského sídla, z ktorého dnes zostali len zvyšky múrov a pivničných priestorov.

Ďalšou pozoruhodnou pamiatkou je Heďská kaplnka, postavená v roku 1753 v barokovom štýle s klasicistickou úpravou a obnovená v roku 1824. Vo vnútri tejto malej stavby nájdete neskorobarokovú nástennú maľbu s puttmi a anjelmi, ako aj drevenú plastiku Piety šaštínskeho typu.

Obec Čierny Brod predstavuje historický a kultúrny poklad Trnavského kraja, ktorý si určite zaslúži pozornosť. Navštívte túto malebnú obec a prejdite sa po stopách histórie a kultúry, ktoré tu na každom kroku dýchajú životom minulých storočí.