Kostol sv. Floriána, Košúty

V srdci obce Košúty sa týči nádherný rímskokatolícky Kostol sv. Floriána.


Tento architektonický skvost v neorománskom štýle bol postavený v rokoch 1849 – 1851 za podpory biskupa Michala Feketeho. Vďaka svojej jedinečnej architektúre a bohatej histórii láka Kostol sv. Floriána mnoho návštevníkov a veriacich.

Jednoloďový priestor s rovným uzáverom presbytéria

Kostol sv. Floriána je jednoloďová stavba s rovným uzáverom presbytéria. Presbytérium je zaklenuté jedným poľom českej placky, ktoré plynule prechádza do lode cez polkruhový víťazný oblúk. Loď kostola má rovný strop zdobený iluzívnou nástennou maľbou, ktorá dodáva interiéru hĺbku a vznešenosť.

Fasáda a veža

Fasády kostola sú členené neorománskymi zdvojenými oknami, tzv. bifóriami, so stredným stĺpikom. Veža, ktorá tvorí súčasť hmoty kostola, vyrastá zo štítového priečelia vo forme rizalitu. V strednej časti veže sa nachádza tzv. trpasličia galéria tvorená slepou arkádou. Hornú časť veže lemujú lizény a ukončuje ju korunná rímsa s trojuholníkovými štítmi a ihlancová helmica.

Kostol sv. Floriána, Košúty Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Floriána, Košúty Autor: Vladimír Miček

Hlavný oltár a vzácne obrazy

Interiér kostola skrýva mnoho umeleckých pokladov. Hlavný oltár v neogotickej architektúre pochádza z polovice 19. storočia. Za ním sa na stene nachádza obraz sv. Floriána z obdobia okolo roku 1900. Klasicistická krstiteľnica z roku 1800, nad ktorou sa týči socha Piety, dodáva interiéru nádych histórie.

Sochy a obrazy svätých

V kostole sa nachádzajú aj ďalšie sochy a obrazy svätých. Návštevníci môžu obdivovať sochy Ježišovho srdca, Panny Márie kráľovnej, sv. Alojza, ako aj plastiky sv. Terézie a sv. Imricha na chóre. Obrazy sv. Pavla, sv. Kataríny a sv. Dominika z polovice 19. storočia dotvárajú duchovnú atmosféru kostola.

Kostol sv. Floriána, Košúty Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Floriána, Košúty Autor: Vladimír Miček

Krížová cesta

Štrnásť obrazov zastavení Krížovej cesty vo vyrezávaných drevených rámoch pochádza zo začiatku 20. storočia. Tieto umelecké diela sú nielen krásne, ale aj hlboko symbolické, pripomínajúce utrpenie a obetu Ježiša Krista.

Rekonštrukcie a súčasnosť

Kostol sv. Floriána prešiel dvoma rekonštrukciami. Posledná oprava fasády a veže sa uskutočnila v roku 2001, vďaka čomu je dnes kostol v dobrom stave. Táto neorománska perla naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu a je obľúbeným miestom pre veriacich i obdivovateľov histórie a architektúry.

Neorománska perla v centre obce

Rímskokatolícky Kostol sv. Floriána v Košútoch je skutočným klenotom neorománskej architektúry. Jeho bohatá história, umelecké poklady a jedinečná atmosféra robia z návštevy tohto kostola nezabudnuteľný zážitok. Ak sa niekedy ocitnete v obci Košúty, rozhodne nevynechajte príležitosť navštíviť tento architektonický skvost a ponoriť sa do jeho duchovnej krásy.

Kostol sv. Floriána, Košúty Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Floriána, Košúty Autor: Vladimír Miček


Jarná rovnodennosť: Čas pre nové dobrodružstvá


Jarná rovnodennosť je výnimočným dňom v roku, kedy sa deň a noc vyrovnávajú. Tento astronomický úkaz má veľký význam nielen pre prírodu, ale aj pre cestovný ruch a turistiku. Zároveň symbolizuje príchod jari a s ňou spojené prebúdzanie prírody, ktoré láka ľudí von za novými zážitkami. Význam jarnej rovnodennosti pre cestovný ruch Tento deň je pomyselným štartom turistickej sezóny. S …


Continue reading  

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon. Vzácny nález Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea. Svedok histórie Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. …


Continue reading  

OOCR Matúšova zem – Mátyusföld sa rozrastá, ponúka aj detského sprievodcu regiónom


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Matúšova zem – Mátyusföld sa postupne etabluje ako významný hráč v oblasti turizmu, čo potvrdzuje jej rozširujúca sa členská základňa – z pôvodných 12 členov sa počet rozrástol na takmer 40. V rámci najmladšej regionálnej organizácie cestovného ruchu na území Trnavského kraja nám bližšie priblížila aktivity za rok 2023 a aj výzvy, ktoré na organizáciu čakajú …


Continue reading