Kostol narodenia Panny Márie, Čierny Brod

V obci Čierny Brod, konkrétne v jej časti Heď, sa nachádza jedna z najvýznamnejších románskych sakrálnych pamiatok Slovenska – Kostol narodenia Panny Márie.


Historický skvost ukrytý v srdci Trnavského kraja

Tento unikátny tehlový kostolík, postavený v prvej štvrtine 13. storočia, patrí medzi poklady stredovekej architektúry, ktoré dodnes fascinujú svojou estetickou aj historickou hodnotou. Stojí na miernom návrší uprostred obce a spolu s barokovou kaplnkou, drevenou zvonicou a sochou Panny Márie tvorí harmonický sakrálny areál.

Pohnutá história kostolíka

Výstavba kostolíka sa datuje do rokov 1220 – 1230, kedy ho postavili skúsení majstri zo stavebnej dielne, ktorá pôsobila aj v neďalekých Diakovciach. Pôvodne išlo o jednoduchú jednoloďovú stavbu s polkruhovou apsidou, no v priebehu stáročí prešiel niekoľkými výraznými úpravami.

Okolo roku 1550 bola stavba rozšírená – apsidu nahradilo polygonálne presbytérium, pribudla veža a loď získala bočné prístavby. Barokové zásahy z 18. storočia priniesli ďalšie zmeny, vrátane výstavby sakristie a troch krypt pod kostolom. Tie patrili významným rodom Jezernických a Hediovcov, pričom jedna z nich slúžila obci.

Nešťastný požiar v roku 1915 však kostolík výrazne poškodil. Následná rekonštrukcia v rokoch 1940 – 1943, kedy obec pripadla Maďarsku, priniesla návrat k jeho románskym koreňom – bočné lode i vežu odstránili a fasády obnovili do pôvodného štýlu.

Architektonické detaily, ktoré očaria každého

Kostol Narodenia Panny Márie je nádhernou ukážkou románskeho tehlového staviteľstva. Jeho fasády zdobia polvalcové prípory, ktoré prechádzajú do oblúčikových arkád. Tieto plastické prvky spolu s trojuholníkovým tehlovým vzorovaním pod rímsou vytvárajú estetický zážitok, ktorý poteší každého milovníka historickej architektúry.

Zaujímavé sú aj detaily ako zamurované fragmenty náhrobnej dosky z 13. storočia či románske portály na západnej a južnej strane lode. Neomietnuté tehlové murivo s typickými dekoratívnymi prvkami odkazuje na architektonické tradície Ravenny a Lombardie, pričom zachováva svoj jedinečný stredoeurópsky charakter.

Súčasný stav a praktické informácie

Hoci je kostolík dnes zastrešený a staticky zabezpečený, jeho interiér ostáva nevybavený a nepoužívaný. Bohoslužby sa tu konajú len raz ročne, na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, a to na voľnom priestranstve medzi kostolom a kaplnkou.

Pre návštevu je vhodné kontaktovať farský úrad v Galante, pod ktorý kostol patrí. Obec Čierny Brod leží len 8 km južne od Galanty, pričom kostolík je ľahko dostupný autom. Zaparkovať môžete priamo v jeho blízkosti.

Zaujímavosti a kultúrny význam

Kostol Narodenia Panny Márie má aj významné miesto v kultúrnom dedičstve Slovenska. V roku 2009 sa stal jedným z motívov prvých slovenských eurových známok. Okrem toho inšpiroval českého tvorcu papierových modelov Pavla Štyla, ktorý ho v roku 2017 spracoval ako vystrihovačku v mierke 1:100.

Aj keď je dnes kostolík málo využívaný, jeho historická a architektonická hodnota ho radí medzi povinné zastávky pre milovníkov stredovekej architektúry a histórie. Navštívte tento zabudnutý klenot a objavte krásu románskeho umenia priamo v srdci Slovenska.

Praktické informácie

Pre viac informácií o návšteve kontaktujte farský úrad:

Telefón: 031/780 82 87

E-mail: galanta.fara@gmail.com

GPS: 48.154282275, 17.650659978

Urobte si výlet do minulosti a nechajte sa očariť jedinečnou atmosférou Kostola narodenia Panny Márie v Čiernom Brode!


Galantský turistický vláčik opäť oživí letné ulice mesta


Galanta privíta od 1. júla 2025 návrat obľúbenej letnej atrakcie, ktorá teší miestnych i turistov už niekoľko sezón. Turistický vláčik bude brázdiť ulicami mesta až do konca augusta a ponúkne všetkým jedinečnú možnosť objaviť čaro Galanty z pohodlných sedadiel tohto sympatického dopravného prostriedku. Kedy a kde môžete vláčik stretnúť Vláčik bude premávať od utorka do soboty, teda päť dní v …


Continue reading  

TTSK: Kraj otvoril zrekonštruovaný vodný kolový mlyn v Tomášikove


Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pokračuje v iniciatíve na záchranu unikátnych technických pamiatok spojených s mlynárstvom a ich zatraktívnení pre širokú verejnosť. Po vodnom kolovom mlyne v Jelke prešla komplexnou obnovou aj podobná stavba v Tomášikove. Pri národnej kultúrnej pamiatke vyrástlo úplne nové návštevnícke centrum, ktoré slúži ako bod prvého kontaktu pre turistov, zázemie pre lektorov a miesto na kultúrno-vzdelávacie aktivity. …


Continue reading  

Sládkovičovské kultúrne dni prinesú hudbu, tanec aj zábavu pre celú rodinu


Mesto Sládkovičovo sa už čoskoro premení na centrum kultúry, hudby a zábavy. XXVI. ročník Sládkovičovských kultúrnych dní sľubuje nezabudnuteľný víkend plný vystúpení, súťaží aj sprievodných aktivít pre malých i veľkých. Podujatie sa uskutoční 13. a 14. júna 2025 v areáli TI Inovatech na Fučíkovej ulici. Organizátori pozývajú všetkých obyvateľov i návštevníkov mesta, aby si nenechali ujsť pestrý program, ktorý poteší …


Continue reading