Veľký Meder

Veľký Meder je malebné mesto nachádzajúce sa v okrese Dunajská Streda, v Trnavskom kraji na Slovensku.


Jeho poloha je strategická, ležiace na juhu Žitného ostrova, necelých 8 km od rieky Dunaj a maďarskej hranice. Mesto Dunajská Streda je od Veľkého Medera vzdialené 20 km smerom na severozápad, Komárno je 32 km na západe a maďarské mesto Győr na juhu vzdialené len 25 km.

História Veľkého Medera siaha ďaleko do minulosti. Archeológia dokázala osídlenie územia už v období kultúry s lineárnou keramikou a želiezovskej skupiny. Neskôr v starej bronzovej dobe a nakoniec germánske osídlenie v období starorímskej a mladorímskej doby. Veľké jazerá, rieky a potoky tieto územia ponúkali ideálne podmienky na rybárčenie, zatiaľ čo kopcovité okolie poskytovalo možnosti na pestovanie poľnohospodárskych plodín a chov zvierat. Tri avarské zemné hrady zabezpečovali obranyschopnosť a bezpečnosť obyvateľstva.

Prvotný prechodný charakter osídlenia sa zmenil na stálu usadlosť v období panovania kniežaťa Gejzu I. (970 – 997), čo sa v histórii mesta považuje za významnú udalosť. Prvými obyvateľmi sa pravdepodobne stali jazdci z ozbrojeného sprievodu panovníka. Presný dátum ich usadenia nie je známy. V listine kráľa Bélu IV. z roku 1268 je mesto spomenuté ako Villa Meger, čo naznačuje, že išlo o významnú usadlosť. V listine sa tiež uvádza, že vlastníkom mesta je comes Parabuch, ktorý časť svojho majetku odovzdal synovi Izsopovi, čo sa stalo pôvodom názvu obce Ižop.

Mesto je známe množstvom kostolov

Reformovaný kostol z roku 1783 je jednoloďová neskorobaroková tolerančná stavba s pravouhlým záverom a predstavanou vežou. Reformovaný kostol v časti Ižop pochádza z prvej polovice 19. storočia a stojí na mieste staršej stavby. Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša je jednoloďová neorenesančná stavba z roku 1899, ktorá stojí na mieste staršej stavby.

V meste nájdete aj Kaplnku Sedembolestnej Panny Márie z roku 1910, sochu skladateľa Bélu Bartóka, a pomník hrdinov I. a II. svetovej vojny.

Najväčším lákadlom pre návštevníkov je Termálpark Veľký Meder. Krytý rekreačný komplex obklopený 100 hektárovým lesoparkom sa nachádza len 10 km od maďarských hraníc a 65 km od Bratislavy. Park je otvorený počas celého roka a okrem bazénov ponúka perličkové kúpele, masáže, solárium, saunový svet, bioptron liečbu, kozmetický salón, samoobslužnú reštauráciu a bar. Počas leta je k dispozícii 8 bazénov, reštaurácie, občerstvenia a športové vyžitie pre deti aj dospelých. Ubytovať sa je možné priamo v areáli. Termálna voda s teplotou 27 – 38 °C je vhodná na liečenie ochorení kĺbov, chrbtice a svalstva.


Places in Veľký Meder

Objav Viac...  

Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading