Veľký Meder

Veľký Meder je malebné mesto nachádzajúce sa v okrese Dunajská Streda, v Trnavskom kraji na Slovensku.


Jeho poloha je strategická, ležiace na juhu Žitného ostrova, necelých 8 km od rieky Dunaj a maďarskej hranice. Mesto Dunajská Streda je od Veľkého Medera vzdialené 20 km smerom na severozápad, Komárno je 32 km na západe a maďarské mesto Győr na juhu vzdialené len 25 km.

História Veľkého Medera siaha ďaleko do minulosti. Archeológia dokázala osídlenie územia už v období kultúry s lineárnou keramikou a želiezovskej skupiny. Neskôr v starej bronzovej dobe a nakoniec germánske osídlenie v období starorímskej a mladorímskej doby. Veľké jazerá, rieky a potoky tieto územia ponúkali ideálne podmienky na rybárčenie, zatiaľ čo kopcovité okolie poskytovalo možnosti na pestovanie poľnohospodárskych plodín a chov zvierat. Tri avarské zemné hrady zabezpečovali obranyschopnosť a bezpečnosť obyvateľstva.

Prvotný prechodný charakter osídlenia sa zmenil na stálu usadlosť v období panovania kniežaťa Gejzu I. (970 – 997), čo sa v histórii mesta považuje za významnú udalosť. Prvými obyvateľmi sa pravdepodobne stali jazdci z ozbrojeného sprievodu panovníka. Presný dátum ich usadenia nie je známy. V listine kráľa Bélu IV. z roku 1268 je mesto spomenuté ako Villa Meger, čo naznačuje, že išlo o významnú usadlosť. V listine sa tiež uvádza, že vlastníkom mesta je comes Parabuch, ktorý časť svojho majetku odovzdal synovi Izsopovi, čo sa stalo pôvodom názvu obce Ižop.

Mesto je známe množstvom kostolov

Reformovaný kostol z roku 1783 je jednoloďová neskorobaroková tolerančná stavba s pravouhlým záverom a predstavanou vežou. Reformovaný kostol v časti Ižop pochádza z prvej polovice 19. storočia a stojí na mieste staršej stavby. Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša je jednoloďová neorenesančná stavba z roku 1899, ktorá stojí na mieste staršej stavby.

V meste nájdete aj Kaplnku Sedembolestnej Panny Márie z roku 1910, sochu skladateľa Bélu Bartóka, a pomník hrdinov I. a II. svetovej vojny.

Najväčším lákadlom pre návštevníkov je Termálpark Veľký Meder. Krytý rekreačný komplex obklopený 100 hektárovým lesoparkom sa nachádza len 10 km od maďarských hraníc a 65 km od Bratislavy. Park je otvorený počas celého roka a okrem bazénov ponúka perličkové kúpele, masáže, solárium, saunový svet, bioptron liečbu, kozmetický salón, samoobslužnú reštauráciu a bar. Počas leta je k dispozícii 8 bazénov, reštaurácie, občerstvenia a športové vyžitie pre deti aj dospelých. Ubytovať sa je možné priamo v areáli. Termálna voda s teplotou 27 – 38 °C je vhodná na liečenie ochorení kĺbov, chrbtice a svalstva.