Kľačany

Obec Kľačany leží v juhozápadnej časti sprašovej Nitrianskej pahorkatiny v doline potoka Andač.


Obec je od okresného mesta Hlohovec vzdialená 6 kilometrov a od Bratislavy približne 80.

Historicky sa na území obce nachádzalo slovenské pohrebisko z veľkomoravskej doby. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1256, keď patrila hradnému panstvu Hlohovec. Vtedajší pisár zapísal názov obce ako Kelechten a mal by sa vyslovovať ako Kelečten. Podľa viacerých autorov má tento názov svoj základ v slove klčovať- t. j. vykopávať zo zeme korene vyťatých stromov, kríkov alebo vyčistiť rúbanisko od koreňov. O 40 rokov neskôr ju získal magister Aba výmenou za obec Branč. Začiatkom 18. storočia sa tu nachádzali rozsiahle vinohrady a na začiatku 20. storočia tu fungoval liehovar.

V obci sa nachádza secesný kaštieľ z konca 19. storočia. V minulosti slúžil ako budova starej školy. Dnes sú jeho priestory a okolie čiastočne upravené. Sídli v ňom športový klub, ktorý ponúka posilňovňu, aerobic, zumbu strečing, kickbox, wellnes – masáže, sauna či vírivku.

Kostol sv. Martina biskupa, ktorý sa nachádza v obci je z roku 1933. Ide o jednoloďovú sakrálnu stavbu s polygonálnym uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a vstavanou vežou. V lodi je kazetový strop a fasády lode sú členené pilastrami a polkruhovo ukončenými oknami. Vnútorné zariadenie je pseudorománske z čias stavby kostola.

Kľačany sa nachádzajú na hranici Nitrianskeho okresu a v susednej dedine Rišňovce je možnosť napojiť sa hneď na dve cyklotrasy. Prvou je regionálny cyklookruh v dĺžke 50 km určený pre športovú a poznávaciu cyklistiku Nitra – Rišňovce. Druhá trasa Nitra – Rišňovce – Rumanová, je regionálna trasa v dĺžke necelých 30 km, ktorá je vhodná na rodinnú cykloturistiku.