Kopčany

Obec Kopčany leží na severe Záhorskej nížiny pri hraniciach s Českou republikou na nive Moravy v nadmorskej výške 162 m n. m. Preteká tu rieka Morava, na juhu sú borovicové a borovicovo – dubové lesy, pri Morave pás lužných lesov. Od okresného mesta Skalica je vzdialená 11 km a od hlavného mesta Bratislavy necelých 80 km.


V obci sa čoraz viac rozvíja turistický ruch aj vďaka kultúrnym pamiatkam, ktoré postupne dostávajú svoj pôvodný vzhľad. Kopčany sa môžu pochváliť mimoriadne bohatou históriou, v ktorej dominujú dve významné obdobia. Prvým je Veľkomoravská ríša, druhým barokové obdobie počas panovania Márie Terézie. Na zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok sa nachádza až šesť objektov, ktoré spadajú do katastrálneho územia obce.

Najznámejšou je kostol Sv. Margity Antiochijskej. Dlho sa o ňom predpokladalo, že pochádza z obdobia gotiky a až archeologické výskumy v tomto tisícročí odhalili, že pôvodná stavba bola vybudovaná už v 9. storočí v období Veľkomoravskej ríše.

Žrebčín a kaštieľ, Kopčany

Žrebčín a kaštieľ, Kopčany

Svojou veľkosťou Kopčanom dominuje žrebčín Štít. Dal ho postaviť František I. Lotrinský, manžel Márie Terézie. V časoch najväčšej slávy v ňom chovali až tristo koní, takmer výhradne pre potreby viedenského cisárskeho dvora. V súčasnosti prechádza žrebčín revitalizáciou. Objekt je už kompletne zastrešený a prišlo k rekonštrukcii dominanty žrebčína, ktorou je kaštieľ. V súčasnosti sa v žrebčíne opäť chovajú kone a dokonca sa dá dohodnúť aj vychádzka v sedle koní do okolia aj k rieke Morave.

K menu Františka I. Lotrinského sa viaže aj ďalšia kultúrna pamiatka, ktorou je takzvaná kačenáreň. Postavili ju pravdepodobne v roku 1753 na základe návrhu Holanďana Jacoba Bodena a slúžila na odchyt divokých kačíc.

Ešte k väčšej atraktivite obce prispelo vybudovanie lávky cez rieku Moravu. Lávku Veľkej Moravy, ako znie oficiálny názov cyklomosta. Vybudovali ho spoločne Trnavský samosprávny kraj a Juhomoravský kraj a prepája Kopčany s Archeoparkom v Mikulčiciach na moravskej strane. Zároveň sa stal obľúbeným miestom pre cykloturistov ale aj peších návštevníkov regiónu.

O Kopčanoch sa hovorí aj v súvislosti s Tomášom Garrigueom Masarykom. Z obce pochádza otec prvého československého prezidenta a podľa niektorých názorov sa tu narodil aj samotný prezident.


Places in Kopčany

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...