Holíč

Holíč je mesto, ktoré sa nachádza na rozhraní Borskej nížiny, Chvojnickej pahorkatiny a Dolnomoravského úvalu, len sedem kilometrov juhozápadne od okresného mesta Skalica.


Územím mesta preteká rieka Morava so svojím prítokom Chvojnica.

Rozvoj mesta sa začal v druhej polovici 11. storočia, kedy bol založený stredoveký vodný hrad. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1205, kedy sa spomína ako Wywar, čo znamená Nový hrad alebo Nové mesto. V 13. storočí sa Holíč stal sídlom pohraničnej župy a spravoval široké okolie. Už v 14. storočí malo mesto charakter mestečka, ktoré ležalo na dôležitej Českej ceste a bolo známe ako významná colná stanica. Holíč sa stal centrom hradného panstva, ktoré zahŕňalo územie severozápadného Záhoria. Medzi najvýznamnejších majiteľov tohto panstva v tomto období patril Matúš Čák Trenčiansky.

V 16. storočí sa do Holíča usadili Srbi, ktorí utekali pred Turkmi a náboženským prenasledovaním zo strany habánov. V 17. storočí však mesto negatívne ovplyvnili rôzne prírodné katastrofy a vojny, čo spomalilo jeho rozvoj.

Začiatkom 18. storočia však prišla obnova mesta. Bol založený výrobný podnik na výrobu fajansy, mlyn na mletie glazúry a lisovanie oleja, píla, valcha, liehovar, sladovne a kameňolom. Podieľali sa na rozvoji cisárskych poľnohospodárskych majerov, čo prispelo k prudkému rastu počtu obyvateľstva a Holíč sa stal cisársko-kráľovským mestom s mnohými privilegiami.

V druhej polovici 19. storočia bol Holíč najväčším mestom na Záhorí. Každý rok sa tu konalo sedem veľkých trhov, mesto malo 16 hostincov a 43 obchodov. Po prvej svetovej vojne však mesto zažilo čiastočný pokles, najmä v porovnaní s inými mestami na západnom Slovensku. Po znárodnení habsburských majetkov sa mesto dostalo do úzadia a viac sa podporoval rozvoj susednej Skalice.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí Holíčsky zámok, ktorý bol postavený na starých základoch pôvodne strážneho hradu z 11. storočia. V rokoch 1749 až 1754 bol pôvodný štvorkrídlový hrad prebudovaný na honosné letné cisárske sídlo. Ďalej sa v meste nachádza posledná budova veterného mlyna na Slovensku z 19. storočia, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou, a manufaktúra na výrobu fajansy, kameniny a porcelánu, ktorú založil František I. Lotrinský. Medzi sakrálne pamiatky patrí barokovo-klasický kostol Božského Srdca Ježišovho z roku 1755 a gotický kostol sv. Martina z roku 1387. Evanjelický kostol s farou a školou bol postavený v roku 1787. Spomienka na židovskú komunitu je zachovaná v podobe židovského cintorína a synagógy z 18. storočia.


Places in Holíč

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...  

Gbely obnovili miesto prvého vrtu v Rakúsko-Uhorsku


Hľadáte tip na príjemný výlet do histórie, ktorý by ste zvládli na bicykli, alebo aj pešo? Mesto Gbely upravilo miesto, ktoré určite stojí za návštevu! Pri príležitosti 110. výročia začiatku ťažby ropy prešlo miesto prvého vrtu v lokalite Farské neďaleko železničnej stanice rozsiahlou revitalizáciou a dnes je pripravené dôstojne privítať návštevníkov. Mesto Gbely si dalo záležať na tom, aby bol …


Continue reading  

Objavte Secesiu v Záhorskom múzeu


Záhorské múzeum v Skalici, patriace pod Trnavský samosprávny kraj, pripravilo výstavu, ktorá odhaľuje krásu secesného výtvarného štýlu a života na prelome storočí. Návštevníci majú jedinečnú príležitosť obdivovať diela a predmety z obdobia, ktoré formovalo modernú európsku kultúru. Výnimočná kolekcia nábytku Dušana Jurkoviča Výstava sa pýši prvou verejnou prezentáciou 11 kusov nábytku, ktoré po dôkladnej reštaurácii prezentuje múzeum. Tieto kusy osobne …


Continue reading  

Letná turistická sezóna v Skalici vo vynovenom šate


Letnú turistickú sezónu sa v Skalici rozhodli tento rok zmodernizovať a zatraktívniť pre návštevníkov. Sezónu v Skalici odštartuje Trdlofest Sezónu odštartuje už tradične 18. mája obľúbené podujatie Trdlofest, ktoré sa bude konať vo Františkánskej záhrade. Návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávku tradičných skalických špecialít ako Skalický trdelník a vína Skalický rubín. „Ako novinka sa bude ponúkať šumajster a súčasťou Trdlofestu bude aj súťaž …


Continue reading