Buková

Obec Buková je situovaná do malebnej krajiny Malých Karpát. Táto oblasť je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, ktorá je známa svojou bohatou flórou a faunou.


Buková sa nachádza v nadmorskej výške 321 metrov, čo jej poskytuje jedinečné panoramatické výhľady do okolia. Krajina okolo Bukovej je pretkaná sieťou turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vedú cez lesnaté kopce a údolia.

Severozápadne od Bukovej sa rozprestiera mesto Trnava, ktoré je regionálnym centrom s bohatými kulturnými a historickými pamiatkami. Na sever od Bukovej sa nachádza vodná nádrž Hrudky, ktorá je obľúbeným miestom pre rybolov a individuálnu rekreáciu. Tento vodný rezervoár je obklopený hustými lesmi, ktoré poskytujú príjemné tienisté miesta na oddych a piknik.

Prvá písomná zmienka o Bukovej je zaznamenaná v listine kráľa Belu IV. z roku 1256. V tej dobe bola obec známa pod názvom Byk. V histórii sa názov obce viackrát menil – v roku 1394 sa objavuje pomenovanie Bygzaad a v roku 1773 Biksárd. Súčasný názov – Buková – sa ujal až v roku 1948.

Významnou historickou udalosťou v Bukovej bolo zriadenie fary v roku 1787. Na pečati tejto fary sa objavuje meno Bikszárd, ktoré bolo niekedy foneticky prepisované ako Bixard alebo Bixárd. Zaujímavosťou je, že cez Bukovú v minulosti prechádzala Česká cesta, ktorá bola dôležitou obchodnou trasou.

Buková je obec bohatá na turistické a kultúrne atrakcie. Medzi najznámejšie patrí rímskokatolícky kostol Návštevy Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1790. Ďalšou sakrálnou pamiatkou je kaplnka Božského Srdca Ježišovho, vysvätená v októbri 1999.

Vrcholným bodom obce je zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorá sa nachádza vo výške 576 metrov nad morom. Táto historická pamiatka ponúka nádherný výhľad na okolité kopce a doliny. Pre milovníkov prírody je zaujímavý prírodný útvar Skalné okno, ku ktorému sa však nedostanete osobne, keďže leží v 5. ochrannom pásme a nevedie k nemu žiadna turistická značka ako aj chránené nálezisko Hrudky sú len niekoľkými z mnohých miest, kde môžete objaviť skutočnú krásu prírody.

Najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby (767 m n. m.) je tiež v blízkosti obce. Počas výstupu na jeho vrchol sa turisti môžu obdivovať neopakovateľné scenérie a panoramatické výhľady na okolie. V blízkosti vrchu Záruby sa nachádza aj národná prírodná rezervácia z rovnakým názvom.

Vodná nádrž Buková je ideálnym miestom pre rybolov a rekreáciu. Jej čistá voda a pokojné prostredie sú príjemným útočiskom pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a relax.


Places in Buková

Objav Viac...