Záruby - najvyšší vrch Malých Karpát

Záruby, so svojou výškou 768 metrov nad morom najvyšší bod Malých Karpát, predstavujú vrchol, ktorý každého turistu zaujme svojou jedinečnosťou.


Hoci záruby nemusia ponúknuť také pôsobivé výhľady z vrcholu, ako by ste očakávali, zato samotný pocit z dosiahnutia najvyššieho bodu tohto pohoria je odmenou sám o sebe.

Čo na vrchole nájdete

Po zdolaní vrcholu Zárub sa stretnete s krížom a smerovníkom, ktorý vás informuje o nadmorskej výške. Miesto pre rozsiahle panorámy tu síce nenájdete, nakoľko vrchol je obklopený hustou vegetáciou, ale môžete si gratulovať k úspešnému výstupu na najvyšší bod pohoria.

Náročnosť a bezpečnosť výstupu

Výstup na Záruby môže byť viac či menej náročný v závislosti od zvolenej trasy a kondície turistov. Trasa nie je extrémne náročná a bežní turisti ju zvládnu s občasnými prestávkami. Menej zdatní turisti by si mali pripraviť na dlhšie stúpanie. Pozor si treba dávať na skalnaté úseky smerom k Ostrému Kameňu, kde hrozí pošmyknutie, najmä v mokrom počasí. Túru na Záruby zvládnu aj deti.

Dostupnosť a trasy

Zo Smoleníc sa môžete na Záruby dostať za približne 2 hodiny, čo znamená 4-5 hodín pre celú túru tam a späť. Ak si chcete urobiť okružný výlet s návštevou Ostrého Kameňa, počítajte s približne 7 hodinami vrátane prestávok.

Existuje niekoľko ciest vedúcich na Záruby. Môžete si vybrať trasu zo Smoleníc, od vodnej nádrže Buková alebo urobiť okruh naprieč celými Malými Karpatmi. Najpopulárnejší výstup je zo Smoleníc, kde sa dá pohodlne zaparkovať a vybrať si buď priamejšiu modrú trasu alebo žltú, ktorá vedie okolo vodopádu a Čertovho žľabu. Ak prichádzate vlakom, žltá značka vás povedie od stanice cez kameňolom až na Záruby.

Prírodná rezervácia Záruby

Vrch Záruby sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii, ktorá bola vyhlásená v roku 1984. Rezervácia chráni lesné spoločenstvá a domov poskytuje mnohým chráneným a zriedkavým druhom rastlín a živočíchov. Územie rezervácie zahŕňa okrem vrchu Záruby aj západnú časť hrebeňa a okolité vrchy, vrátane zrúcaniny hradu Ostrý Kameň.

Záruby aj ako možnosť načerpať nové sily

Výstup ponúka nie len test vašej výdrže, ale aj spojenie s prírodou a dotyk s históriou. Nech už sa na túru vyberiete z ktorejkoľvek strany, očakávajte príjemný únik od každodenného zhonu a možnosť načerpať nové sily v srdci Malých Karpát.