Smolenice

Smolenice sú malebná obec situovaná na úpätí Malých Karpát v trnavskom okrese. Predovšetkým je známa vďaka impozantnému Smolenickému zámku.


Medzi ďalšie prírodné atrakcie patrí jaskyňa Driny a najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby. Smolenice tiež predstavujú koncový bod Malokarpatskej vínnej cesty, ktorá prechádza jedným zo slovenských vinohradníckych regiónov a začína v Bratislavskej Rači.

Písomná zmienka o Smoleniciach sa datuje do polovice 13. storočia. Nad obcou bol postavený hrad v 14. storočí, ktorý bol posledným zo série pevností strážiacich malokarpatské priesmyky. V roku 1388 obec získal na základe darovacej listiny kráľa Žigmunda vojvoda Ctibor zo Ctiboríc.

V roku 1777 sa smolenické panstvo stalo majetkom Jána Pálffyho. Smolenický zámok sa však postupne začal zhoršovať, pre nedostatok finančných prostriedkov na jeho údržbu. Počas napoleonských vojen na začiatku 19. storočia zámok vyhorel. Prvý pokus o obnovu zámku sa uskutočnil v roku 1853, ale skutočné znovuvybudovanie zámku ako rodinného sídla začalo až v roku 1911. Obnova bola dokončená až po druhej svetovej vojne. V roku 1945 sa zámok stal majetkom štátu, prevzala ho SNR a stalo sa jej letným sídlom. Postupne bol zámok dostavaný a zariadený, a 26. júna 1953 bol odovzdaný SAV.

Medzi ďalšie pamiatky a zaujímavosti v Smoleniciach patria zvyšky hradiska na vrchu Molpír s náučným chodníkom a múzeom, neskororenesančný kostol Narodenia Panny Márie z roku 1644 so starobylým renesančným zariadením, kaplnky sv. Vendelína, sv. Rocha a Nanebovstúpenia Pána, Pálffyovský park v okolí bývalého kaštieľa, stĺp hanby v barokovom štýle, socha Pieta, pomník padlým vojakom, hrob a pamätná tabuľa Štefana Baniča, vynálezcu padáka, busta Štefana Baniča a múzeum Molpír.

Okolie Smoleníc je tiež mimoriadne atraktívne s množstvom prírodných zaujímavostí a turistických trás. Od roku 1976 je celé pohorie Malých Karpát chránenou krajinnou oblasťou. Prírodná rezervácia Dolina Hlboče ponúka nádherné údolie so skalnatými útvarmi, krasovými javmi a vzácnou flórou a faunou. V hornej časti doliny sa nachádza jediný vodopád v Malých Karpatoch. Ďalšou zaujímavosťou je jaskyňa Driny vzniknutá koróziou atmosférických vôd. Okolie Smoleníc je taktiež bohaté na zrúcaniny hradov ako sú Ostrý Kameň, Korlátka alebo Plavecký hrad. Medzi ďalšie turistické atrakcie patrí Vlčiareň, Hlbočianska dolina, Hlbočiansky vodopád a Hlbočiansky prameň.


Places in Smolenice

Objav Viac...