Smolenický zámok

Smolenický zámok, známy svojou rozprávkovou atmosférou, sa vypína nad malebnou obcou Smolenice, ktorá leží na východnom úpätí Malých Karpát. Tento architektonický skvost, ktorý si zachoval romantický ráz stredofrancúzskych zámkov, má bohatú históriu a dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied.


Z histórie zámku

Pôvodný stredoveký hrad, z ktorého Smolenický zámok vzišiel, bol založený v 14. storočí. Slúžil ako strážny hrad na ochranu malokarpatských priesmykov a Českej cesty. Počas storočí sa majitelia zámku menili, od kráľovského majetku cez rôzne šľachtické rody. Až kým v roku 1777 nezískali Smolenice Pálffyovci. Napriek tomu, že zámok postupne chátral a na začiatku 19. storočia dokonca vyhorel, Pálffyovci sa rozhodli pre jeho romantickú prestavbu na konci 19. storočia.

Prestavba a súčasnosť

Prvé kroky k obnove zámku podnikol gróf Jozef Pálffy na začiatku 20. storočia, keď sa rozhodol postaviť na ruinách hradu nový, historizujúci objekt. Stavba, ktorá začala v roku 1887 úpravou bášt, sa však kvôli prvej svetovej vojne zastavila a dokončená bola až po roku 1945, keď sa zámok stal majetkom štátu.

Dnes je Smolenický zámok sídlom Slovenskej akadémie vied, kde sa konajú vedecké konferencie a sympóziá. Zámok je sprístupnený verejnosti celoročne. A teší sa čoraz väčšej obľube medzi návštevníkmi a mladomanželmi. Tí ho využívajú nielen ako kulisu pre svoje svadobné fotografie, ale niektoré svadby sa odohrávajú priamo na zámku.

Kongresové centrum a turistická atrakcia

Smolenický zámok neplní len funkciu kongresového centra Slovenskej akadémie vied, ale je aj významnou turistickou atrakciou. Svojou jedinečnou architektúrou, mohutnou vežou s vyhliadkovou terasou, opevneným nádvorím a kaplnkou si získal srdcia mnohých návštevníkov. V minulosti bol zámok sprístupnený verejnosti len v letných mesiacoch júl a august, teraz je to už celoročne. To poskytuje jedinečnú príležitosť nahliadnuť do jeho interiéru a prejsť sa po upravenom prírodno-krajinárskom parku, ktorý ho obklopuje.

V poslednom období takisto pribúdajú viaceré podujatia pre širokú verejnosť, ktoré umožňujú návštevu zámku aj mimo letné mesiace.

Smolenický zámok tak stojí ako pripomienka bohatej histórie a kultúrneho dedičstva Slovenska, a zároveň slúži ako miesto pre stretnutia vedcov z celého sveta. Jeho návšteva ponúka nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto túži po objavovaní skrytých pokladov našej krajiny.

Odkaz na stránku Smolenického zámku: TU