Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

V malebnej obci Bíňovce, v okrese Trnava, sa nachádza architektonický skvost s bohatou históriou – Kostol sv. Michala archanjela.


Baroková história ukrytá v srdci Záhoria

Tento barokový kostol bol postavený v prvej polovici 18. storočia a v priebehu rokov sa stal významným centrom duchovného života miestnej komunity. Okrem svojej náboženskej funkcie je zároveň výnimočným dokladom kultúrneho dedičstva regiónu.

Architektonické prvky baroka

Kostol sv. Michala archanjela je jednopriestorovou stavbou s polygonálnym uzáverom presbytéria. Jeho interiér je zaklenutý valenou klenbou s lunetami a zdobený oválnymi štukovými obrazcami, ktoré dodávajú priestoru charakteristický barokový šarm. Z exteriéru upúta pohľad na predstavanú vežu, ktorá bola pristavená v roku 1788. Tá je zakončená cibuľovou plechovou strechou s latinským krížom a nesie nápis: ERRECTA ANNO DOMINI MDCCLXXXVIII.

Novogotický oltár pochádza z 20. storočia a bol liturgicky upravený v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Tento oltár bol prispôsobený pre potreby modernej liturgie, no stále si zachováva historický nádych.

Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

Kostol sv. Michala, archanjela, Bíňovce

Od kaplnky k majestátnemu kostolu

Pôvodná sakrálna stavba bola iba malou kaplnkou, ktorú dal postaviť smolenický zeman Michal Počuch. Presný rok jej výstavby je predmetom diskusií, no najčastejšie sa spomína obdobie okolo roku 1733 alebo 1740. Podľa kanonickej vizitácie z roku 1731 však kaplnka už v tomto čase existovala, čo naznačuje, že bola postavená skôr. V rokoch 1760 – 1764 ju rozšíril farár Juraj Hruškovič, čím získala viac priestoru pre narastajúcu komunitu veriacich.

Zvony so zaujímavým príbehom

Vo veži kostola sa nachádzajú dva zvony, ktoré sú samostatnými historickými artefaktmi. Väčší zvon, s priemerom 56 cm, je zdobený basreliéfom Najsvätejšej Trojice a nápisom: LIATY SOM NA SLÁVU NAJSVAT. TROJICE/PRE R.K.KOSTOL V …..E Z MILODAROV AMERICKÝCH/RODÁKOV 1923. Menší zvon, s priemerom 52,5 cm, nesie basreliéf sv. Michala Archanjela a letopočet 1752. Zaujímavosťou je, že väčší zvon pravdepodobne nahradil pôvodný zvon, ktorý bol zrekvirovaný počas prvej svetovej vojny.

Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

Kostol sv. Michala, archanjela, Bíňovce

Bohaté vnútorné zdobenie a sochy

Interiér kostola skrýva množstvo umeleckých diel. Na južnej strane vchodu sa nachádza soška Sedembolestnej Panny Márie a socha sv. Antona. Oproti nim, na severnom múre lode, sú umiestnené sochy Terezky Ježiškovej a sv. Jozefa. V blízkosti oltára stojí socha patróna kostola sv. Michala Archanjela a soška Panny Márie. Tento bohatý ikonografický program odráža hlbokú religióznu tradíciu miestnych veriacich.

Kostol a jeho okolie

Okolo kostola sa rozprestiera cintorín, ktorý obsahuje viacero historických prvkov. Nachádza sa tu stará márnica, dom smútku postavený v roku 1972, pomník padlých z prvej a druhej svetovej vojny a misijný kríž pri vchode do kostola. V zasklenej nike na cintoríne je umiestnená soška Panny Márie, ktorá dodáva priestoru duchovný rozmer.

Kostol sv. Michala archanjela, Bíňovce

Kostol sv. Michala, archanjela, Bíňovce

Rekonštrukcie a súčasný stav

Kostol sv. Michala archanjela prešiel viacerými rekonštrukciami, ktoré mu pomohli zachovať jeho pôvodný vzhľad a funkčnosť. Ešte začiatkom 20. storočia bola strecha krytá šindľom, no dnes ju pokrýva škridla. Stav kostola je v súčasnosti dobrý a stále slúži svojmu pôvodnému účelu – poskytovať priestor na bohoslužby a duchovné stretnutia.

Návšteva Bíňoviec: Spojenie histórie a spirituality

Kostol sv. Michala archanjela v Bíňovciach je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska. Jeho bohatá história, nádherná architektúra a duchovná atmosféra robia z tohto miesta ideálny cieľ pre milovníkov histórie, architektúry a spirituality. Pri návšteve regiónu Záhorie určite nevynechajte tento jedinečný kostol, ktorý vás očarí svojou jedinečnosťou a pokojom, ktorý ponúka.


Príbeh napísaný v stromoch: Safari v chotári odhaľuje ovocinárske dedičstvo regiónu


Jaslovské Bohunice privítajú milovníkov prírody a histórie na ďalšom pokračovaní obľúbeného Safari v chotári. Nostalgická cesta za dedičstvom našich predkov V sobotu 5. júla 2025 sa miestne poľné cesty premenia na živú učebňu tradičného ovocinárstva. Staré ovocné aleje, ktoré kedysi tvorili neoddeliteľnú súčasť vidieckeho života, odhalia svoje tajomstvá všetkým návštevníkom. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pripravila bezplatnú komentovanú prehliadku, …


Continue reading  

Objavte čaro Katarínky: Deň otvorených dverí oživí ruiny kláštora


Sviatok sv. Cyrila a Metoda prinesie návštevníkom Katarínky jedinečnú príležitosť zažiť atmosféru historického kláštora v netradičnom duchu. Piatok 5. júla 2025 premení ruiny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej na pulzujúce centrum aktivít pre celú rodinu. Čaká vás bohatý program zahŕňajúci duchovné i zážitkové prvky uprostred malebnej prírody Malých Karpát. Duchovný program v historických kulisách Deň otvorených dverí začneme slávnostnou …


Continue reading  

Posledný júnový týždeň v Trnavskom kraji: Kam sa vybrať za zážitkami?


Trnavský kraj tento týždeň ponúka pestrú paletu podujatí, ktoré potešia milovníkov kultúry, športu, umenia či dobrej zábavy. Portál KrasyTT.SK pre vás pripravil chronologický prehľad tých najzaujímavejších akcií. Stačí si len vybrať, kam sa vydáte. EKO DEŇ v Senici (26. júna) Štvrtok 26. júna bude v Senici patriť ekologickému podujatiu EKO DEŇ. V parku pri DAVe si od 14:00 do 19:00 …


Continue reading