Dolná Krupá

Dolná Krupá je pôvabná obec situovaná v Trnavskom okrese na Slovensku.


Nachádza sa v oblasti Podunajskej pahorkatiny, približne 10 km severne od Trnavy a leží v nadmorskej výške 192 m.n.m. Najvyšším bodom obce je Šarkan, ktorý sa týči až do výšky 274 m.n.m.

Prvá zmienka o Dolnej Krupej sa datuje do začiatku 12. storočia, keď sa v tzv. Zoborskej listine objavil názov obce ako “CROMBA”. Podľa tejto listiny patrila obec k majetku benediktínskeho opátstva sv. Hippolyta na Zobore v Nitre.

Dnes je Dolná Krupá domovom pre viac ako 2000 obyvateľov a patrí medzi najväčšie vidiecke obce v Trnavskom okrese.

Medzi pamiatky, ktoré sa môžete obdivovať v Dolnej Krupej, patrí kaštieľ, park, divadlo, ružová záhrada, umelý kopec, kostol a mauzóleum. Všetky tieto miesta sú výnimočné a predstavujú hodnoty prevyšujúce regionálny rámec. Bohužiaľ, niektoré z nich, ako divadlo v kaštieli a ružová záhrada, sa do dnešných čias nezachovali.

Kaštieľ je jedným z najkrajších príkladov vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku. Tento klasicistický kaštieľ bol postavený v rokoch 1793–95 a posledná rekonštrukcia prebehla v rokoch 1820–1821 podľa projektu A.P. Rigela.

Park, ktorý sa nachádza v okolí kaštieľa, bol vytvorený podľa najnovších trendov anglických parkov. Práce na jeho úprave sa intenzívne uskutočňovali v rokoch 1813–1819, kedy sa v obci angažoval záhradný architekt Henrich Nebbien.

Kostol sv. Ondreja je významnou pamiatkou sakrálnej architektúry. Bol postavený v rokoch 1807–1811 na mieste staršieho gotického kostola z roku 1465.

Mauzóleum Chotekovcov bolo postavené v roku 1895 na počesť zosnulej dcéry a manželky majiteľa kaštieľa Rudolfa Choteka.

Umelý kopec je ďalšou unikátnou atrakciou obce. Bol vytvorený v rokoch 1813–1819 ako súčasť prírodno-krajinárskeho celku.

Každý z týchto miest má svoj jedinečný príbeh a prispieva k bohatej kultúrnej histórii Dolnej Krupej.


Places in Dolná Krupá

Objav Viac...