Boleráz

Obec Boleráz leží na Trnavskej pahorkatine v doline Trnávky.


Nachádza sa približne 14 km severozápadne od krajského mesta Trnavy a od Bratislavy je vzdialená približne 60 km.

Obec je osídlená od veľkomoravských čias a najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1240. V 1960 bola k Bolerázu administratívne pričlenená susedná obec Klčovany.

Farský kostol sv. Michala Archanjela bol postavený po zbúraní starého kostola, ktorý už nevyhovoval. Na hlavnom oltári predstavujúcom stĺpovú barokovú architektúru dominuje socha sv. Michala Archanjela zabíjajúceho draka. V kostole sú dva novogotické bočné oltáre. Nad hlavným vstupným portálom je vytesaný rok stavby kostola – 1787. Drevené lavice v interiéri kostola zhotovil v tridsiatych rokoch stolár Michal Valášek a Martin Pincek.

Aj v druhej časti obce v Klčovanoch, ktorá sa pripojila k Bolerázu až v roku 1960, sa nachádza kostol. Ide o filiálny kostol Narodenia Panny Márie, ktorý postavili v roku 1856. Na hlavnom oltári dominuje socha Panny Márie stojaca nad tabernákulom. Veľká generálna oprava sa robila v roku 1927. Nový krov a novú krytinu dostal kostol v roku 1971, maľovku v roku 1972.

Za kostolom v Klčovanoch sa na cintoríne pri pôvodnom nedochovanom kostolíku rozobratom v roku 1856 nachádza jediná národná kultúrna pamiatka v obci, ktorou je barokový kríž z roku 1733.

V obci je aj letisko, ktoré používa Aeroklub od roku 1975. Letisko bolo vybudované ako vojenský záložný pás pre lietadlá ČSĽA, ide o neverejné vnútroštátne letisko s nepravidelnou dopravou v blízkosti Trnavy. Jeho trávnatá vzletová a pristávacia dráha má dĺžku 1200 a šírku 150 metrov. Okrem toho disponuje voľnou vzletovou a pristávacou plochou dĺžky 2750 a šírky 200 metrov.

Z Bolerázu vychádza aj cykloturistická trasa, ktorá smeruje do Košolnej a má necelých 10 kilometrov. Je ideálnym štartom na ďalšie trate, lebo nielen v Košolnej ale aj v Dolných Orešanoch sa môžu cykloturisti napojiť na rôzne náročné trate, ktoré smerujú do Malých Karpát alebo smerom na Trnavu.

Smerom na Malé Karpaty zo západnej strany obce bola v 60-tych rokoch minulého storočia vybudovaná vodná nádrž Boleráz. Nachádza sa v tichej lokalite vzdialenej. Okolie nádrže je príjemným prostredím, kde sa dá oddýchnuť, zrekreovať a zašportovať si. Vodná nádrž Boleráz má rozlohu 80 hektárov a rybári sa sem radi vracajú najmä kvôli loveniu tradičných kaprov, plotíc, pleskáčov vysokých alebo pleskáčov silných. Pri popoludňajšej prechádzke okolo nádrže si môžete všimnúť obrovské množstvo vodných rastlín, ktoré dotvárajú kolorit vodnej hladiny.


Places in Boleráz

Objav Viac...  

Letnú prehliadku Smoleníc môžu návštevníci absolvovať bez auta


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v organizácii letných komentovaných prehliadok po celom regióne. Ďalšou zastávkou je turistami obľúbená obec Smolenice. Záujemcovia budú mať v sobotu 20. júla príležitosť spoznať praveké hradisko Molpír, ale aj hrobku rodiny Pálffyovcov. Tohtoročné komentované prehliadky odštartovali koncom mája a prilákali návštevníkov do stredovekého podzemia Trnavy i najväčšieho súkromného rozária na Slovensku. Počas tretej …


Continue reading  

Do Jaslovských Bohuníc sa vracia Countryfest Bohunice


Sviatkom pre všetkých priaznivcov hudby country, folku a príbuzných žánrov bude festival Countryfest Bohunice. Obľúbené rodinné podujatie sa uskutoční v prírodnom amfiteátri počas víkendu od 19. do 21. júla. Na podujatie, ktoré každoročne organizuje obec Jaslovské Bohunice zavíta známy slovenský spevák Adam Ďurica a návštevníci sa počas troch letných dní môžu tešiť tiež na českého pesničkára Pokáča, a takisto na …


Continue reading  

Blíži sa Trnavský jazzyk


Už 21. ročník obľúbeného trnavského džezového festivalu odštartuje v pondelok 15. júla a prinesie do Trnavy až pätnásť vystúpení, ktoré si budú môcť návštevníci vychutnať na pešej zóne a na Nádvorí. V tomto roku si budú môcť návštevníci vychutnať päť džezových večerov priamo na pešej zóne alebo na Nádvorí, pričom Trnavský jazzyk sa začína v pondelok 15. júla a potrvá …


Continue reading