Moravský Svätý Ján

Obec Moravský Svätý Ján sa nachádza v malebnej a idylicky situovanej časti Slovenska.


Je to tiché a pokojné miesto, ktoré si návštevníci zamilujú už pri prvom pohľade. Obec je rozložená na terase, ktorá sa tiahne pozdĺž rieky Morava. Táto rieka je jedným z najvýznamnejších vodných tokov v regióne a prispieva k obrazu obce ako miesta s bohatými prírodnými krásami.

Moravský Svätý Ján sa nachádza len dvanásť kilometrov juhozápadne od Šaštína-Stráží. Toto miesto je známe svojou pozoruhodnou architektúrou a historickými pamiatkami. Obec sa môže pochváliť svojou vlastnou bohatou históriou, ktorá sa datuje až do roku 1449. V tomto roku bola obec prvýkrát spomenutá v historických záznamoch, ktoré odhaľujú, že obec patrila grófom z Pezinku a Svätého Jura.

Moravský Svätý Ján sa postupom rokov rozvíjal a stal sa zemepanským mestečkom s jarmočným právom. Toto mestečko bolo v 18. storočí strediskom panstva hradu Ostrý Kameň a boli tu postavené mnohé významné stavby, vrátane poštového úradu, ktorý bol zriadený v 18. storočí.

Kultúrna a historická bohatosť obce je pre návštevníkov viditeľná na každom kroku. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí kaštieľ z polovice 18. storočia, ktorý je pôvodne barokový objekt. Po roku 1900 bol prestavaný a po 2. svetovej vojne bol zvýšený o jedno poschodie. Dnes slúži ako ústav sociálnej starostlivosti.

Jednou z najvýraznejších sakrálnych pamiatok obce je rímsko-katolícky klasicistický kostol sv. Jána Krstiteľa. Stojí na mieste staršieho barokového kostola a bol postavený v rokoch 1840 až 1851. Kostol je dnes dominantou obce a je viditeľný z väčšiny jej častí.

Prirodzená krása obce je ešte umocnená prítomnosťou štátnej prírodnej rezervácie Čeker – Čertova studňa, ktorá sa nachádza neďaleko obce. Rezervácia bola zriadená na ochranu prírodných spoločenstiev mŕtveho ramena rieky Morava a pobrežných porastov. Táto oblasť je dôležitá pre ochranu miestnej flóry a fauny a poskytuje obyvateľom aj návštevníkom obce jedinečnú príležitosť vychutnať si nedotknutú prírodu.

Obec Moravský Svätý Ján je teda miestom, kde história, kultúra a prírodné krásy spolu úzko súvisia a vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá poteší každého, kto sa sem vydá. Táto obec je skutočným klenotom, ktorý je hrdý na svoju minulosť a súčasne sa teší do budúcnosti s optimizmom a očakávaním nových možností.