Príbeh kaplnky a jej zakladateľov
Jej vznik sa viaže na rok 1894, keď manželia Juraj Holý a Juliana Hušková, motivovaní zbožnosťou a úctou k Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie, dali kaplnku postaviť. Tento krok bol zároveň poctou 40. výročia vyhlásenia dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie pápežom Piom IX.
Juraj Holý pochádzal z významnej rodiny v regióne. Narodil sa 12. apríla 1845 ako štvrté dieťa Juraja staršieho a Heleny Slezákovej. Jeho život ovplyvnili nielen rodinné povinnosti, ale aj vojenské záväzky, ktoré musel splniť pred uzavretím manželstva. Juraj sa oženil 23. januára 1871 s Julianou Huškovou, dcérou Jána a Márie Huškových, ktorá pochádzala z rovnako váženej rodiny.
Láska k viere a dobročinnosť namiesto vlastných detí
Hoci Juraj a Juliana nemali vlastné deti, ich život bol naplnený dobročinnosťou a starostlivosťou o druhých. Ako zámožní manželia pomáhali chudobným roľníkom tým, že im požičiavali poľnohospodárske stroje. Ich zbožnosť a túžba podporiť komunitu a vieru sa prejavila aj vo výstavbe kaplnky zasvätenej Nepoškvrnenej Panne Márii pri ceste na Sekule. Táto kaplnka sa stala symbolom ich oddanosti a lásky k Bohu.
O tri roky neskôr manželia finančne prispeli aj na výstavbu ďalšej kaplnky v osade Tomky, ktorá bola taktiež zasvätená Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie. Ich skutky zostali hlboko zapísané v srdciach miestnych obyvateľov.
Miesto modlitby a spomienok
Kaplnka Panny Márie Lurdskej sa stala miestom modlitby a duchovného stretnutia. Sväté omše sa tu pôvodne slúžili dvakrát ročne – na turíčny pondelok a na sviatok narodenia Panny Márie, ktorý sa oslavuje 8. septembra. Tento zvyk posilňoval puto medzi miestnymi veriacimi a ich patrónkou.
Manželia Holí, napriek svojej zbožnosti a významným skutkom, zostali skromní až do konca svojho života. Svoj vlastný hrob si nezriadili, boli pochovaní do hrobu rodičov Juliany. Juraj zomrel 15. decembra 1925 vo veku 80 rokov a Juliana ho nasledovala 21. júna 1932 vo veku 81 rokov.
Symbol zbožnosti a dedičstva
Kaplnka Panny Márie Lurdskej v Borskom Svätom Jure je dodnes tichým svedkom veľkej viery a lásky k blížnym. Príbeh Juraja a Juliany Holých je pripomienkou, že skutky dobroty a zbožnosti dokážu pretrvať stáročia. Táto nenápadná pamiatka je nielen miestom modlitby, ale aj symbolom regionálnej identity a histórie, ktorá stojí za to objaviť a uchovať pre budúce generácie. Ak sa ocitnete v regióne Záhoria, neváhajte navštíviť toto duchovné miesto, ktoré rozpráva príbeh lásky, viery a oddanosti.