Ohrady

Približne 6 km od miesta, kde sa dnes nachádza Dunajská Streda, sa pred tisíc rokmi usadili členovia maďarského kmeňa Kürt.


Osídlenie, ktoré obývali, bolo prvýkrát zaznamenané v listine z roku 1252 pod názvom Kurth. V ďalšej listine z roku 1277 sa spomína ako Kuurth capituli Posoniensis, avšak existuje aj zmienka o obci Kwyrth datovaná do roku 1138. Písomnosti tiež dokladajú, že v roku 1390 sa používal názov Kiwrt a o deväť rokov neskôr mal podobu Kyrth. V Pazmányho súpise je názov obce zapísaný ako Egyházkürt.

Keďže v starom Uhorsku existovalo až pätnásť sídlisk s podobnými názvami, dostala obec v roku 1910 pre lepšiu identifikáciu názov Csallóközkürt. V roku 1927 bol zavedený slovenský názov Kerť na Ostrove, ktorý sa používal paralelne s maďarským názvom Csallóköz Kürt. Súčasný slovenský názov Ohrady je vo väčšine od roku 1948 a pravdepodobne vznikol zámenným prekladom slov kürt a kert.

Pôvodní obyvatelia sa venovali rybolovu, chovu zvierat a najmä poľnohospodárstvu. Symbolom toho je aj dokument z roku 1825, v ktorom sa nachádza rytina obilného zrna, ktorá poslúžila ako hlavný motív pri tvorbe súčasnej podoby erbu obce. V súčasnom znaku je zlatý snop pšenice umiestnený na zelenom štíte, čo symbolizuje úspechy v oblasti poľnohospodárstva.

Adolf Fényes v roku 1851 uvádza, že obec Kürt sa nachádza v Bratislavskej župe medzi Dunajskou Stredou a Trhovou Hradskou pri peštianskej ceste. Má rímskokatolícky kostol, dobré seno a lesy.

Pred rokom 1138 bol postavený miestny rímskokatolícky kostol

Ešte pred rokom 1138 bol postavený miestny rímskokatolícky kostol – dodnes považovaný za najstaršiu stavbu v obci. Kostol stojí na základoch z lomového kameňa s vežou z tehál. Napriek tomu, že bol kostol trikrát prestavaný, veža sa zachovala v pôvodnom stave dodnes a obsahuje tri zvony – najstarší pochádza z roku 1482. V roku 1933 bol kostol sv. Štefana prvomučeníka, ktorý bol v tom čase zničený, takmer úplne obnovený.

Obec však nepriťahuje návštevníkov iba svojimi architektonickými a historickými pamiatkami. Jej hrdosťou je aj miestna skupina spievajúca ľudové piesne a mnohé kultúrne alebo športové podujatia. Okrem toho je veľkým lákadlom pre turistov aj okolitá príroda.


Atraktívne miesta: Ohrady

Objav Viac...  

Leto na Žitnom ostrove: Objavte miestne klenoty vďaka bezplatnej kyvadlovej doprave


Žitný ostrov ponúka počas tohtoročného leta jedinečnú príležitosť pre turistov aj miestnych obyvateľov. Od 1. júla 2025 premáva bezplatná autobusová linka, ktorá spája najvýznamnejšie turistické atrakcie regiónu. Návštevníci sa môžu pohodlne prepraviť medzi kúpeľmi Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi, Thermalparkom a autobusovou stanicou v Dunajskej Strede, Slovakiaringom v Orechovej Potôni a obľúbeným Malkia Parkom. Okrem toho je v Dunajskej Strede …


Continue reading  

Vzácne dedičstvo Žitného ostrova: Reštaurované citary odhaľujú príbehy našich predkov


Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK), úspešne dokončilo reštaurovanie dvoch vzácnych historických citár. Tieto jedinečné hudobné nástroje, ktoré predstavujú dôležitú súčasť kultúrneho dedičstva nášho regiónu, prešli odborným reštaurovaním vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia. Návštevníci múzea tak môžu obdivovať tieto skvosty ľudovej kultúry v plnej kráse ako súčasť stálej expozície tradičných ľudových …


Continue reading  

TurboVýlet za vodnými zážitkami Žitného ostrova


Exkurzia na Vodnom diele Gabčíkovo a relax na termálnom kúpalisku. Počas ôsmich sobôt majú turisti príležitosť dostať sa do útrob jednej z najväčších vodohospodárskych stavieb v Európe. V Gabčíkove však TuroboVýlet nekončí. Účastníci sa po exkurzii môžu zabaviť alebo si oddýchnuť na jednom z termálnych kúpalísk Žitného ostrova. Turbíny zblízka Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj nadväzuje na úspech …


Continue reading