Dunajská Streda

Dunajská Streda je okresné mesto situované v južnej časti Slovenska, konkrétne v Trnavskom kraji, kde sa rozkladá na Podunajskej nížine.


Nachádza sa približne v strede Žitného ostrova. Hlavná cesta I/63 smerujúca do Komárna prechádza južným okrajom mesta, kde sa v centre krížia cesty II/507 a II/572. Dunajská Streda je tiež spojená železničnou traťou Bratislava – Komárno.

Mesto sa nachádza 29 km južne od Galanty, 53 km severozápadne od Komárna, 45 km juhovýchodne od Bratislavy a 39 km severne od maďarského mesta Győr.

Historický charakter mesta bol výrazne ovplyvnený socialistickou výstavbou, ktorá zničila veľa významných pamiatok, vrátane Veľkej synagógy, ktorú nahrádza pamätník holokaustu. Dunajská Streda sa môže pochváliť množstvom synagóg a židovských modlitební ako napríklad Adas Jisrael a Beth Midrash, ktorá je dodnes v prevádzke.

Mesto sa môže pochváliť tiež Rímskokatolíckym kostolom sv. Juraja, ktorý je dvojloďovou pôvodne gotickou stavbou z polovice 14. storočia. Kostol prešiel výraznou barokovou úpravou v rokoch 1742 – 1743.

Dominantou mesta je tiež Žltý kaštieľ – trojtraktová dvojpodlažná baroková stavba z prvej polovice 18. storočia, ktorú dal vybudovať Mikuláš Kondé, varadínsky biskup.

Evanjelický kostol je jednoloďová neorománska stavba z rokov 1863 – 1883.

V Dunajskej Strede sa nachádza aj Vermesova vila, ktorej fasáda je ozdobená oknami s profilovanými šambránami a nadokennými rímsami.

V meste sa nachádza aj Golgota, súsošie veľkej Kalvárie a klasicistické súsošie z roku 1808, a tiež sochy sv. Trojice, sv. Mikuláša a Panny Márie na stĺpe, ktoré sa nachádzajú pri rímskokatolíckom kostole.


Places in Dunajská Streda

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...  

Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading