Chtelnica

Chtelnica je obec situovaná na Slovensku, konkrétne v severnej časti Trnavskej pahorkatiny, pri úpätí Malých Karpát.


Nachádza sa vo výške 204 metrov nad morom a leží v údolí Chtelnického potoka. Jej prvá písomná zmienka sa datuje do rokov 1208 – 1209 v donačnej listine kráľa Ondreja II. V roku 1258 sa obec okrajovo spomína v darovacej listine kráľa Bela IV., adresovanej komesovi Zochudovi a jeho bratom.

Dominantou obce je kostol Najsvätejšej Trojice z roku 1801, ktorý bol pôvodne gotickou kaplnkou sv. Juraja postavenou v 15. storočí. Stavba kostola sa začala 6. mája 1794, kedy bol posvätený základný kameň. Kostol je vysoký 46 metrov, s krížom na veži merajúcim 4 metre. Jeho dĺžka je približne 45 metrov a šírka 14 metrov. Veža má šírku 3,9 metra a v súčasnosti sa v nej nachádzajú tri zvony. Najväčší z nich váži 750 kilogramov a je na ňom nápis: „Svätá Trojica, jediný Bože, zmiluj sa nad nami.“ Na chóre kostola sa nachádza organ značky Rieger z roku 1906, ktorý bol vyrobený v Krnove.

V roku 1995 bola pod kostolom obnovená krypta s vchodom od severnej strany, ktorá bola vybetónovaná a osadená železnými schodmi. Kostol svätého Jána Krstiteľa predstavuje pravdepodobne najstaršiu historicko-kultúrnu pamiatku v obci Chtelnica.

Kaštieľ je pýchou obce

Kaštieľ Chtelnica je ďalším významným bodom obce. Bol postavený koncom 16. storočia a v 17. storočí sa stal sídlom dobrovodského panstva. Navštívila ho aj uhorská panovníčka Mária Terézia. Dnes slúži ako kultúrne centrum obce, v ktorom sa nachádza Malokarpatská galéria a Regionálne múzeum.

V kaštieli sú umiestnené štyri pavilóny okolo centrálnej hlavnej budovy. Zadná časť objektu je obohatená o rozsiahly park s rybníkom. V severnom pavilóne galéria ponúka vystavené diela regionálnych umelcov rôznych žánrov, a to na troch poschodiach s periodicky meniacou sa expozíciou.

Chtelnica získala prvé mestské výsady už pred rokom 1394 a ďalšie od Stibora zo Stiboríc ml. v roku 1423. Mestečko má bohatú históriu, ktorá sa odráža v jej architektúre a kultúrnom dedičstve.


Places in Chtelnica

Objav Viac...