Kostol sv. Michala Archanjela, Kočín-Lančár

V srdci prírodnej rezervácie Chríb, na návrší, ktoré sa pyšní svojou neopakovateľnou krásou, sa týči architektonický skvost – Kostol sv. Michala Archanjela.


Kostol sv. Michala Archanjela je nielen architektonickým, ale aj historickým pokladom obce Kočín-Lančár a stala sa najvýraznejšou dominantou širokého okolia.

Historické pozadie

Na mieste dnešného kostola stála pôvodne staršia sakrálna stavba z roku 1332, ktorá pravdepodobne spájala románske a gotické prvky. Súčasná podoba kostola je výsledkom neskororenesančnej prestavby, ktorá sa uskutočnila okolo roku 1670, s neskoršími úpravami z rokov 1723 až 1733. V týchto obdobiach kostol získal svoju charakteristickú podobu gréckeho kríža, čo je na západnom Slovensku unikát.

Opevnenie s históriou

Zaujímavosťou areálu je renesančné protiturecké opevnenie zo 17. storočia, stojace na základoch pravekého valu. Jeho obranný charakter podčiarkujú strieľne pri vstupnej bráne. Významným prídavkom po roku 1720 bola hranolová veža s bránou, ktorá pôvodne slúžila ako zvonica.

Nenahraditeľná výzdoba

Kostol sv. Michala Archanjela je dnes cenený predovšetkým pre svoju jedinečnú maliarsku výzdobu z obdobia renesancie, baroka a rokoka. Nástenné maľby v kostole sú považované za najkrajšie barokové maľby v regióne.

Filmová hviezda

Okrem svojej historickej a architektonickej hodnoty sa kostol objavil aj v niekoľkých slovenských filmoch, čím si vyslúžil miesto v kultúrnom dedičstve Slovenska. Pri kostole boli natáčané slovenské filmy: Na baňu klopajú, Kuruci do zbrane!, Súdim ťa láskou a iné.

Výhľady z nádvoria

Z nádvoria kostola je pekný výhľad na okolité obce okresu Piešťany, Hlohovec a Trnava. Nádvorie kostola ponúka nádherné výhľady na okolité obce a za pekného počasia ponúka pohľad, ktorý stojí za to. Svoje čaro tu má aj pohľad na jadrovú elektráreň Jaslovské Bohunice.

Prístup k pokladu

Kostol je prístupný z časti obce Lančár, približne 400 metrov po ceste vedúcej od dolného kostola sv. Jozefa. Parkovanie je možné v dolnej časti obce alebo vyššie pri budove bývalých potravín COOP Jednota.

Kostol sv. Michala Archanjela očarí každého

Kostol sv. Michala Archanjela v Kočíne-Lančári je skutočným pokladom, ktorý očarí každého návštevníka nielen svojou architektúrou a históriou, ale aj nádhernými výhľadmi a tajomnými príbehmi, ktoré ukrýva. Jeho unikátnosť a krása sú dôkazom bohatej kultúrnej a duchovnej histórie Slovenska.