Kostol sv. Martina, Vrbové

Kostol sv. Martina, nachádzajúci sa v srdci mesta Vrbové, je najstaršou stavebnou pamiatkou tohto malebného mesta. Tento architektonický klenot ukrýva bohatú históriu siahajúcu až do 12. storočia a dodnes očarúva návštevníkov svojou jedinečnou krásou.


História kostola

Prvé zmienky o existencii sakrálneho objektu na mieste dnešného Kostola sv. Martina pochádzajú z rokov 1332 až 1337. Predpokladá sa však, že tu stál kostol už omnoho skôr, pravdepodobne najneskôr v 12. storočí.

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Gotická prestavba

Na sklonku 14. storočia, okolo roku 1397, bol vo Vrbovom postavený nový jednoloďový gotický kostol z kameňa. Táto impozantná stavba však čelila viacerým nešťastiam. V roku 1452 ju poškodil požiar a neskôr, v roku 1599, utrpela aj pri turecko-tatárskom vpáde.

Rozšírenie kostola

Napriek týmto ťažkým skúškam Kostol sv. Martina pretrvával a v 15. storočí dokonca prešiel významným rozšírením. K pôvodnej stavbe bola pristavená severná loď a v 18. storočí pribudla aj južná loď, čím sa kostol stal trojloďovou stavbou.

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Interiér kostola

V súčasnosti sa návštevníci môžu kochať nádherným interiérom Kostola sv. Martina. Presbytérium, orientované na východ, je zakončené lunetovou valenou klenbou s bohatou štukovou ornamentálnou výzdobou. Na rozhraní presbytéria a hlavnej lode sa nachádza baroková kazateľnica z konca 17. storočia, ktorú zdobia plastiky evanjelistov.

Umelecké skvosty

Klenbu hlavnej lode zdobí staršia nástenná maľba zobrazujúca svätú trojicu – otca, syna i ducha svätého. Táto maľba dodáva interiéru kostola jedinečnú atmosféru a duchovný rozmer. V zadnej časti severnej lode sa nachádza ďalší unikát – mechanický pohyblivý betlehem, ktorý očarúva malých i veľkých návštevníkov.

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina je viac než len historickou pamiatkou

Kostol sv. Martina vo Vrbovom je viac než len historickou pamiatkou. Je svedectvom bohatej histórie mesta, umeleckým klenotom a miestom duchovného rozjímania. Pri návšteve Vrbového rozhodne nevynechajte prehliadku tohto architektonického skvostu, ktorý si svojou krásou a jedinečnosťou získa vaše srdce.

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Vrbové Autor: Vladimír Miček


Sprievodcovia odkrývajú ďalšie tajomstvá Piešťan


Chcete nazrieť do zákulisia piešťanských kúpeľov, kam sa bežný návštevník nedostane? Pozrieť sa, ako sa varí v bahennej kuchyni a odhaliť tajomstvá liečivej termálnej vody? Chcete spoznať vzrušujúci príbeh piešťanskej historickej Elektrárne? Alebo zistiť, čo sa odohráva za oponou Domu umenia? Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pozýva v novej sezóne na ďalšie tematické komentované prehliadky, ktoré sa konajú od …


Continue reading  

Výstava diel Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove


Výstava diel Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove predstavuje svetoznámeho maliara ako geniálneho fotografa. Nadácia Mucha pripravila na rok 2024 šesťdielnu výstavu s názvom Mucha a fotografia: Osobná vízia, ktorá je treťou časťou projektu Muchova cesta. Jeho súčasťou sú aj Piešťany. Slovenská časť výstava bola otvorená 11. mája slávnostnou vernisážou na Kúpeľnom ostrove, ktorý Alfons Mucha rád a často navštevoval. Jeho …


Continue reading  

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny  Piešťanoch


Piešťany sa opäť chystajú na najdôležitejšie podujatie roka – Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny. 31. ročník tohto podujatia sa uskutoční od 31. mája do 2. júna 2024. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program, ktorý bude počas leta a jesene dopĺňať množstvo ďalších akcií. Slávnostný otvárací koncert Podujatie odštartuje 31. mája o 19:00 h slávnostnými fanfárami v podaní Corni di …


Continue reading