Kaplnka Nasvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany

V malebnej obci Krakovany sa nachádza vzácny klenot sakrálnej architektúry - Kaplnka Nasvätejšej Krvi Ježiša Krista.


Táto starobylá stavba z konca 19. storočia je nielen svedkom hlbokej viery našich predkov, ale aj unikátnym príkladom trojhrannej dispozície, ktorá ju robí výnimočnou v celom regióne.

História kaplnky

Kaplnka bola postavená pravdepodobne v roku 1820 a od svojho vzniku je v správe Rímskokatolíckej cirkvi, konkrétne farnosti Krakovany. V minulosti sa ku kaplnke konali procesie, pravdepodobne počas Veľkonočného trojdnia, najmä na Zelený štvrtok. Tieto procesie boli prejavom živej viery a úcty k utrpeniu Ježiša Krista.

Architektonické zaujímavosti

Trojhranná dispozícia kaplnky je skutočne ojedinelá. Podobnú stavbu možno nájsť len v Šaštíne. Táto architektonická zvláštnosť dodáva kaplnke neopakovateľnú atmosféru a robí z nej významný bod záujmu pre návštevníkov.

Kaplnka Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany Autor: Jozef Sedlák

Kaplnka Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany Autor: Jozef Sedlák

Výjav kaplnky

Interiér kaplnky zdobí pôsobivý výjav Kristovej modlitby na Olivovej hore v Getsemanskej záhrade. Tento moment zachytáva Ježišovu predtuchu blížiacej sa smrti a veľkú úzkosť, ktorá ho zachvátila. Podobné výjavy sú často súčasťou výzdoby kaplniek na našom území, čo svedčí o hlbokom duchovnom význame tejto udalosti.

Rekonštrukcia kaplnky

V rokoch 2014 až 2023 prešla kaplnka rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá jej vrátila pôvodnú krásu a zabezpečila jej zachovanie pre budúce generácie. Vďaka starostlivosti farnosti a podpore miestnej komunity môže táto vzácna pamiatka naďalej plniť svoj náboženský, kultúrny a historický odkaz.

Kaplnka Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany Autor: Jozef Sedlák

Kaplnka Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany Autor: Jozef Sedlák

Unikátna stavba s bohatou históriou

Kaplnka Nasvätejšej Krvi Ježiša Krista v Krakovanoch je nielen miestom modlitby a duchovného rozjímania, ale aj vzácnym svedectvom zručnosti a viery našich predkov. Jej jedinečná architektúra a bohatá história z nej robia významný cieľ pre každého, kto sa zaujíma o sakrálne pamiatky a kultúrne dedičstvo Slovenska.

Kaplnka Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany Autor: Jozef Sedlák

Kaplnka Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista, Krakovany Autor: Jozef Sedlák


Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading  

Piešťany budú žiť secesiou, blíži sa Art Novueau Festival


Séria komentovaných prehliadok doplnená o výstavu i koncert vráti obľúbenú kúpeľnú destináciu do obdobia vzniku najhodnotnejších architektonických pamiatok Piešťan. Art Novueau Festival sa koná od 19. do 23. júna 2024. Kúpeľný ostrov od mája hostí novú výstavu diel Alfonsa Muchu a počas tretieho júnového víkendu budú secesiou žiť celé Piešťany. Art Novueau Festival upriami pozornosť na tento univerzálny umelecký smer, …


Continue reading  

V Piešťanoch komentované prehliadky secesných skvostov a kúpeľného parku


Piešťany, známe svojou bohatou históriou a liečivými termálnymi prameňmi, opäť pripravili pre svojich návštevníkov komentované prehliadky, ktorí chcú objaviť kúzlo tohto nádherného kúpeľného mesta. V júni 2024 sa uskutočnia dve nové fascinujúce komentované prehliadky, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na architektonické a prírodné krásy Piešťan. Secesné skvosty Piešťan Jedinečná prehliadka “Secesné skvosty Piešťan I” vás zavedie do obdobia secesie, kedy vznikli …


Continue reading