Šikmá veža, Vrbové

V srdci mesta Vrbové, obklopené zelenými kopcami, vystupuje do výšky nevšedná architektonická dominanta – šikmá veža.


Táto stavba je nielen zaujímavým architektonickým kúskom, ale aj významným bodom, ktorý priťahuje zvedavé pohľady cestovateľov.

História veže

Postavená v klasicistickom slohu, táto štvorboká veža sa týči nad mesto s pôdorysom 6,5 x 6,5 metra a výškou presahujúcou 38 metrov, vrátane kríža na jej vrchole. Základný kameň bolo položený 7. mája 1832, a za projekt sa zodpovedal murársky majster Jozef Verner z Čachtíc. Po troch rokoch, v roku 1835, bol tento klenot architektúry dokončený s finančnými prostriedkami poskytnutými cirkevnou obcou, ktorá je aj jeho majiteľom.

Nečakaný obrat

Šikmá veža nezískala svoj názov hneď po dokončení. Jej príbeh získal dramatický obrat 28. októbra 1930, keď sa po dlhých dažďoch náhle naklonila. Podmoknutá pôda a úzke základy boli príčinou tohto nečakaného pohybu. Odklon bol neskôr odhadnutý na 70 až 75 centimetrov.

Zachovanie kultúrneho dedičstva

V roku 1997, po rokoch neistoty, sa mestský úrad rozhodol objednať odborné zameranie veže, ktoré odhalilo odklon o 98 centimetrov smerom na juhozápad. Ďalšie meranie v roku 2000 potvrdilo túto odchýlku s miernym rozdielom, ktorý je však v rámci tolerancie merania.

Šikmá veža ako turistická atrakcia

Čo bolo pôvodne považované za hendikep, sa časom stalo nečakanou výhodou. Veža sa premenila na turistickú atrakciu a Vrbové si vďaka nej vyslúžilo prezývku “slovenská Pisa”. Na porovnanie, slávna šikmá veža v talianskej Pise, ktorá meria 55 metrov na výšku, má odklon od zvislice 4,42 metra.

Zdanlivá nedokonalosť môže prispieť k jedinečnosti

Šikmá veža v Vrbovom je dokonalým príkladom toho, ako aj zdanlivé nedokonalosti môžu prispieť k jedinečnosti a pôvabu miesta. Jej príbeh a vizuálny efekt lákajú návštevníkov z celého sveta, aby sa prišli pokochať týmto nevšedným dielom, ktoré odoláva času aj gravitácii. Ak sa ocitnete na Slovensku, nezabudnite navštíviť Vrbové a jeho ikonickú šikmú vežu, ktorá je živým svedectvom histórie, umenia a odolnosti.