Vodná nádrž Čerenec, Vrbové

V srdci prírodnej rezervácie Malých Karpát, len kúsok od obce Vrbové, sa rozprestiera vodná nádrž Čerenec. Ponúka zaujímavé scenérie a množstvo aktivít v každom ročnom období. Či už ste vášnivý rybár, cyklista, alebo len hľadáte miesto na pokojný odpočinok uprostred prírody, Čerenec vás nesklame.


Historický prehľad

Vodná nádrž Čerenec, situovaná medzi obcou Prašník a mestom Vrbové, vznikla v 60. rokoch 20. storočia. Hlavným dôvodom jej vzniku bolo zníženie rizika povodní z potokov Holeška a Dudváh, zabezpečenie vody pre priemysel a poľnohospodárstvo, a tiež vytvorenie rekreácií oblasti. Od začiatku výstavby v roku 1961 po naplnenie nádrže v roku 1964, Čerenec prešiel dlhou cestou od technického diela k obľúbenému miestu oddychu.

Prírodné a technické zaujímavosti

Nádrž s rozlohou 46 ha leží v prírodnom prostredí a ponúka výhľady a pokojné zákutia pre každého návštevníka. Cyklisti a turisti ocenia bohatú sieť chodníkov v okolí. V zimných mesiacoch sa zamrznutá hladina nádrže mení na ľadové kráľovstvo, ideálne na korčuľovanie.

Technické parametre, ako sú konštrukcia priehrady a kapacita dnového výpustu, svedčia o vyspelosti projektu, ktorý zohľadňoval nielen praktické, ale aj ekologické aspekty.

Vodná nádrž Čerenec, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Vodná nádrž Čerenec, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Rekreačné možnosti a služby

Návštevníci môžu využiť náučný chodník, ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi, a zoznámiť sa tak s miestnou flórou a faunou. Rybári si tu prídu na svoje, keďže voda je domovom mnohých druhov rýb. Aj keď služby v oblasti stravovania sú obmedzené, neďaleká reštaurácia s penziónom ponúka pohostinnosť a možnosť zahnať hlad.

Doprava a parkovanie

K vodnej nádrži sa dá ľahko dostať autom. Parkovanie je dostupné v bezprostrednej blízkosti alebo v meste Vrbové, odkiaľ je to k nádrži len krátky peší presun.

Čerenec ponúka široké spektrum aktivít

Vodná nádrž Čerenec je aj napriek mnohým problémom stále atraktívnym miestom uprostred prírody. Ponúka široké spektrum aktivít a zážitky pre všetkých, ktorí túžia po odpočinku či dobrodružstve. Bez ohľadu na to, či hľadáte miesto na relax, šport, alebo len chcete uniknúť od mestského ruchu, Čerenec je destináciou, ktorá vás zaujme.

Vodná nádrž Čerenec, Vrbové Autor: Vladimír Miček

Vodná nádrž Čerenec, Vrbové Autor: Vladimír Miček