Prašník

Prašník, malebná obec na západnom Slovensku, sa nachádza v idylickej krajine východnej časti Malých Karpát, kde sa stretávajú dva potoky, Holeška a Podkylavka.


Katastrálne územie Prašníka sa dotýka miest Vrbové a Brezová pod Bradlom, ako aj obcí Šípkové, Šterusy, Kočín, Dolný Lopašov, Krajné, Podkylava a Košariská. S rozlohou 2788 hektárov je Prašník tretím najväčším a s dĺžkou 7 km najdlhšou obcou v okrese Piešťany. Je považovaný za vstupnú bránu do oblasti myjavských kopaníc.

Archeológia odhaľuje, že táto oblasť bola osídlená už v staršej dobe kamennej. Svedčí o tom archeologický nález v jaskyni Veľká Pec. Osídlenie z doby bronzovej bolo odkryté v lokalite Hrádok, zatiaľ čo lokalita Tlstá Hora skrýva pozostatky hradiska zo staršej doby železnej a neskôr opevneného bratríckeho tábora z 15. storočia.

Prvá písomná zmienka o osídlení tejto oblasti pochádza z roku 1113 a Prašník bol spomenutý prvýkrát v roku 1611 v súvislosti s mlynom nazývaným “Mljn Prassnjk”. V minulosti bolo na potoku Holeška viac ako 20 mlynov, pričom posledné koleso sa otáčalo v Mockovom mlyne 6. mája 2006.

Samostatnú históriu začala Prašník písať v roku 1958, kedy sa z Vrbového vyčlenili mnohé kopanice – Borová Hora (U Mačečkov), Dolné Boory, Dúbrava, Grnča, Horné Boory, Chrasta, Pod Hrabinou, Poľana, Prašník, Stanovisko, U Bajcarov, U Ďurišov, U Fajnorov, U Hrotkov, U Kováčov, U Lajdov, U Marušicov, U Mosnákov, U Pavelčákov, U Rúbanskych, Volavec, Zbehy – z ktorých vznikla obec Prašník, pomenovaná podľa najväčšej kopanice Prašník. V roku 1963 bola k Prašníku pripojená Pustá Ves, kopanica pôvodne patriaca k obci Šterusy.

Prašník je neoddeliteľne spojený so SNP

História Slovenského národného povstania je neoddeliteľne spojená s Prašníkom. Osada Pustá Ves bola odmenená Radom Červenej hviezdy za svoju účasť v SNP. Pustá Ves, rovnako ako celý Prašník, bola križovatkou partizánov – tu pôsobila 2. Stalinova brigáda pod velením generála Jozefa Brunovského, partizánsky oddiel Jermak, partizánska brigáda M. R. Štefánika a ďalšie. Dnes je obyvateľov obce 826.

Prašník a jeho okolie sa vyznačuje viacerými chránenými lokalitami. Jaskyňa Veľká Pec, ktorá sa nachádza v chotári obcí Prašník a Šterusy, bol v roku 1979 vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Orlie skaly, ktoré sa nachádzajú v katastrálnom území obce Šterusy, boli v roku 1984 vyhlásené za Chránené nálezisko. Prírodnú rezerváciu Čerenec, ktorá sa nachádza v chotári Prašníka, vyhlásili v roku 1984. Malá Pec so skalnou bránou bola v roku 1996 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Kataster obce Prašník je zaradený aj v národnom zozname území európskeho významu a chránených vtáčích území európskej sústavy chránených území NATURA 2000.


Places in Prašník

Objav Viac...  

Virtuálna realita oživuje históriu: Elektrárňa Piešťany ako nikdy predtým


Elektrárňa Piešťany, kedysi srdce energetiky v regióne, dnes slúži ako kultúrne a spoločenské centrum. Vďaka projektu “Okná do minulosti a budúcnosti” sa návštevníci môžu ponoriť do histórie tejto významnej pamiatky prostredníctvom virtuálnej reality. Minulosť ožíva v Piešťanoch “Príbeh piešťanskej elektrárne má viac ako sto rokov a teraz bude vyrozprávaný modernými technológiami,” hovorí Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Rezortu Piešťany. Návštevníci tak …


Continue reading  

Posilnenie financovania samospráv: Kľúč k rozvoju slovenského kúpeľníctva


V posledný septembrový deň sa Bratislava stala dejiskom konferencie „Vizionári – Vízia slovenského kúpeľníctva“. Táto udalosť prilákala odborníkov a lídrov z oblasti cestovného ruchu, ktorí diskutovali o budúcnosti kúpeľníctva na Slovensku. Kúpeľníctvo ako nástroj rozvoja cestovného ruchu Jedným z hlavných rečníkov panelovej diskusie na tému „Kúpeľníctvo a liečivé vody ako klenot Slovenska a nástroj na rozvíjanie cestovného ruchu doma a …


Continue reading  

Strigy, tekvicové slávnosti, špeciality z diviny aj strašidlá na zámku


Jeseň je v plnom prúde a v Piešťanoch je vďaka prírode obzvlášť krásna. Na pozadí farebných scenérií sa budú po celý október konať desiatky podujatí, na ktoré pozýva Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany. Kompletný kalendár podujatí v piešťanskom regióne je dostupný na adrese: https://kalendar.rezortpiestany.sk/podujatia Október v piešťanskom regióne ponúkne gastro zážitky, hody a jarmoky, koncerty aj komediálne predstavenia …


Continue reading