Cífer

Obec Cífer vo svojej plnej kráse a rozlohe, zahŕňajúca pridružené časti Pác a Jarná, je považovaná za najväčšiu obec v rámci Trnavského okresu.


Toto malé, ale silne rastúce sídlo, sa nachádza v juhozápadnej časti okresu. Okúzľuje svojou idylickou atmosférou a bohatým dedičstvom. To sa prelína aj do susedných obcí Ružindol, Hrnčiarovce, Zeleneč, Slovenská Nová Ves, Čataj, Igram, Kaplna, Báhoň a Jablonec. Tieto obce tvoria súhrnné katastrálne územie, na ktorom sa Cífer rozprestiera na rozlohe 2234 hektárov.

Vďaka svojej strategickým polohe, obec leží priamo medzi dvoma kľúčovými dopravnými trasami: medzi cestnou a železničnou trasou, ktorá vedie medzi Trnavou a Bratislavou. Táto poloha vytvára ideálny priestor pre život, prácu, ale aj pre cestovanie, či už pre obchod, alebo pre potreby voľnočasových aktivít.

Cífer je známy svojou vysoko rozvinutou agrikultúrou, kde sa venujú poľnohospodárstvu vo veľkom. Okrem toho, v obci je silne rozvinutá aj strojárska a potravinárska výroba, čo je základom miestnej ekonomiky a zároveň poskytuje mnoho pracovných miest pre miestnych obyvateľov.

Geograficky, obec Cífer je situovaná na juhovýchodnom okraji Trnavskej pahorkatiny. Leží v plytkej úvalinnej doline potoka Gidra. Nadmorská výška tohto malebného miesta je 147 metrov nad morom, pričom širšie okolité územie kolíše v rozmedzí od 140 do 165 metrov nad morom.

História obce siaha až do konca 13. storočia, konkrétne do roku 1291. Táto historická listina obsahuje cenné informácie o šľachtických rodoch Lefantoviec vo vzťahu k Cíferu.

Obec Cífer sa môže pochváliť aj svojím obecným múzeom, ktoré bolo zriadené v roku 2012 obecným zastupiteľstvom. Aj napriek tomu, že nemá trvalé výstavné priestory, múzeum neustále rozvíja svoju činnosť. Má k dispozícii depozitár, kde je možné odkladať a reparovať zbierkové predmety. Múzeum má záujem zachovať pre budúcnosť čo najväčší počet vzácnych predmetov z minulosti, ktoré sú súčasťou bohatej histórie obce.


Places in Cífer

Objav Viac...  

Vzácny nález v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave


Trnavské historické zlatnícke remeslo sa môže pochváliť ďalším vzácnym artefaktom. Počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave bol objavený neskorogotický pozlátený, bohato zdobený kalich. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad. Nález sa podaril vďaka narušeniu murárskej plenty, ktorá odkryla dutinu v murive. V tejto dutine sa ukrýval vzácny kalich zabalený v papieri. Spôsob uloženia a miesto nálezu naznačujú, …


Continue reading  

Kaštieľ vo Voderadoch získal ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka


Kaštieľ vo Voderadoch, národná kultúrna pamiatka, sa môže pochváliť získaním prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Toto ocenenie si vyslúžil vďaka systematickému, vysokoodbornému a esteticky zvládnutému prístupu k obnove a reštaurovaniu s rešpektom k zachovaným pamiatkovým hodnotám rozsiahleho komplexu. História obce a kaštieľa Voderady sú veľmi starým sídelným útvarom, ktorý sa prvýkrát spomína v stredovekých písomných prameňoch už v …


Continue reading  

Pestrá sezóna v Trnavskom kraji zážitkov


Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pripravila na novú sezónu viacero noviniek. Cieľom je osloviť ďalších potenciálnych návštevníkov a predstaviť im ďalšie zaujímavosti Trnavského kraja zážitkov. Aktuálne sú v plnom prúde prehliadky kúpeľného mesta s názvom Piešťany podľa Wintera aj jarné Lesopotulky. Ide o komentované prechádzky v sprievode odborníkov, ktoré sa konajú každú sobotu. V deň štátneho sviatku – …


Continue reading