Čenkovce

Čenkovce sú síce pomerne malá dedina, ale majú veľmi bohatú históriu.


Prvá písomná zmienka o nich sa datuje do roku 1211, keď boli spomenuté ako Chenekel. V roku 1240 kráľ Béla IV daroval obec a priľahlé územia rodine Csenkeyovcov. Týmto rodinám patrili Čenkovce až do začiatku XIX. storočia, no na rozvoj obce a život jej obyvateľov mali vplyv aj také známe uhorské rodiny ako Esterházyovci, Zichyovci či Pálffyovci.

Hoci Čenkovce nikdy neboli bohatou obcou, jej občania boli vždy hrdí na svoju rodnú dedinu a chránili jej nezávislosť. Aj dnes ostali svojimi pánmi na vlastnej zemi a udržiavajú si silné komunity napriek blízkosti väčších miest – Bratislavy, Šamorína či Dunajskej Stredy.

Občania Čenkoviec sa usilujú o rozvoj svojej obce a držanie kroku so súčasnými trendmi. Okrem poľnohospodárstva sa tu rozvinula aj obchodná činnosť a priemyselná produkcia. K duchovnému bohatstvu obce prispievajú inštitúcie ako materská škôlka, základná škola a kultúrny dom.

Dúfame, že informácie o obci vám poskytnú dôveryhodné svedectvo o hodnotnom živote obce a jej obyvateľov. Veríme tiež, že sa osobne rozhodnete navštíviť Čenkovce.