Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy

V srdci obce Zlaté Klasy sa vypína monument, ktorý svojou majestátnosťou a históriou priťahuje pohľady nielen veriacich, ale aj milovníkov architektúry a histórie. Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, postavený v rokoch 1885 – 1886, je nielen duchovným centrom obce, ale aj jej najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou.


Historický vývoj a architektúra

Na mieste dnešného kostola stál pôvodne starý románsky chrám, ktorý bol neskôr nahradený neskorogotickým sakrálnym objektom. Súčasný kostol, postavený v duchu neorenesancie, vyniká svojou trojloďovou stavbou s polkruhovým ukončením presbytéria a charakteristickou predstavanou vežou. Veža kostola, dosahujúca výšku 42 metrov, dominuje obci a je viditeľná z diaľky. Interiér kostola zdobia nástenné maľby a neorenesančný hlavný oltár, ktoré svedčia o bohatej histórii a umení, ktoré sa v kostole ukrýva.

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy Autor: Vladimír Miček

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy Autor: Vladimír Miček

Pamiatková ochrana a rekonštrukcia

Kostol Svätého kríža je chránenou kultúrnou pamiatkou, ktorá prešla v priebehu rokov viacerými rekonštrukciami. Napriek tomu si zachoval svoju pôvodnú krásu a duchovnú atmosféru. Vnútorné zariadenie kostola, datované do konca 19. a začiatku 20. storočia, ako aj rokokové svietniky z 18. storočia, sú svedectvom dlhej histórie a kultúrneho dedičstva, ktoré kostol uchováva.

Súčasný stav a využitie

Dnes je kostol vo výbornom stave a naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu – je miestom duchovného života a spoločenstva. S kapacitou viac ako 2000 veriacich je stále centrom duchovného života v obci.

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy Autor: Vladimír Miček

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy Autor: Vladimír Miček

Prístup a poloha

Kostol stojí takmer v strede Zlatých Klasov, čo umožňuje ľahký prístup veriacim aj návštevníkom. Jeho poloha v srdci obce podčiarkuje jeho význam ako duchovného, ale aj kultúrneho centra.

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža je bezpochyby perlou Zlatých Klasov. Svojou architektúrou, históriou a duchovným významom predstavuje miesto, ktoré stojí za návštevu, či už hľadáte pokoj a duchovno, alebo obdivujete historické pamiatky a architektúru.

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy Autor: Vladimír Miček

Rímskokatolícky kostol Svätého kríža, Zlaté Klasy Autor: Vladimír Miček


Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading