Madunice

Madunice sú obec situovaná na Slovensku, špecificky v okrese Hlohovec v Trnavskom kraji.


Nachádzajú sa približne kilometer od rieky Váh, v jej pravobrežnom údolí. Obec je obklopená miestami ako Drahovce na severe, Koplotovce na východe, Červeník a Leopoldov na juhu a Pečeňady na západe.

V centrálnom bodu obce, vedľa hlavnej cesty, sa týči rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie z roku 1806. Táto jednoloďová stavba s pravostrannou sakristiou skrýva v sebe oltár vyrobený z dubového dreva, ktorý kedysi slúžil ako miesto inšpirácie pre básnika Šimona Kunu. Kostol obklopuje malý parčík s nadživotne veľkou sochou Jána Hollého. V minulosti sa vedľa kostola nachádzal cintorín, ktorý bol neskôr presunutý na iné miesto. V roku 2006 prebiehala rekonštrukcia kostola.

Na východnom okraji obce sa nachádza amfiteáter s bufetom a pódiom, kde sa konajú koncerty a rôzne hudobné podujatia, vrátane tradičných Cibuľových slávností. V priestore amfiteátra nájdete aj staré stromy, ktoré stoja za povšimnutie, aj keď niektoré z nich boli vyrúbané.

Cibuľové slávnosti sú tradičným augustovým podujatím v Maduniciach, trvajúcim tri dni. Majú rôzne atrakcie, vrátane súťaže o najdlhší cibuľový veniec a predvádzania cibuľových pokrmov. Podujatie zahŕňa aj kolotoče a parkúr, v amfiteátri znie živá hudba a obcou prechádza veselý Cibuľový sprievod.

V Maduniciach pôsobil Ján Hollý

Z Maduníc je známy tiež básnik Ján Hollý, ktorý tu od roku 1814 pôsobil ako farár. Svoje básne tvoril v háji Mlíč, ktorý sa nachádzal na mieste dnešnej železničnej zastávky. Z duba, pod ktorým skladal svoje básne, boli vyrobené rôzne kusy nábytku, pričom niektoré dosky sa zachovali a z nich bol postavený bočný oltár v madunickom kostole. Farský dom dodnes ukrýva pôvodnú izbu Jána Hollého, ktorá je zapísaná medzi Národné kultúrne pamiatky. Po veľkom požiari Maduníc v roku 1843 sa Hollý presťahoval na Dobrú Vodu.

V roku 2003 sa na Vážskom kanáli konali majstrovstvá sveta v rybolove. Madunice ponúkajú ideálne podmienky pre rekreačnú cykloturistiku vďaka rovinatému terénu, ako aj možnosti rybolovu. Na miestnych štrkoviskách sa dá aj kúpať. V roku 1993 bol vydaný knižný titul “Madunice, 880. výročie 1. písomnej zmienky o obci” od autora Karola Kabáta.


Places in Madunice

Objav Viac...