Pevnosť Leopoldov

Leopoldov, malé mestečko na západe Slovenska, ukrýva vo svojich múroch bohatú históriu. Kedysi najsilnejšia pevnosť habsburského mocnárstva, dnes väznica s pohnutou minulosťou. Poďme sa spoločne ponoriť do príbehu tohto miesta, ktoré zohralo významnú úlohu v dejinách strednej Európy.


Pevnosť Leopoldov – vznik

V 17. storočí, keď Turci ohrozovali južné hranice Uhorska, sa cisár Leopold I. rozhodol vybudovať mohutnú pevnosť Leopoldov. Stavba sa začala 19. septembra 1665 pod vedením generála de Souchesa a prvého veliteľa pevnosti, plukovníka Jána Michala Ritcha. Približne 3000 remeselníkov a robotníkov pracovalo na výstavbe opevnenia v tvare hviezdy, inšpirovaného talianskymi hradmi.

Prvé skúšky ohňom

Pevnosť Leopoldov čelila svojej prvej výzve v roku 1678, keď kuruci vedení Tokolym obsadili takmer celé Slovensko. Leopoldov však odolal. Po porážke Turkov pri Viedni v roku 1683 sa stal veliteľom barón Henrich Kielmansegg. Počas vlády Márie Terézie slúžila pevnosť ako zásobáreň a sklad pre vojsko.

Pevnosť Leopoldov Zdroj: Mesto Leopoldov

Pevnosť Zdroj: Mesto Leopoldov

Od pevnosti k väznici

V 19. storočí stratil Leopoldov svoj vojenský význam. V roku 1855 cisár František Jozef I. rozhodol o prebudovaní pevnosti na väznicu. Tá bola zriadená v roku 1856 a stala sa najväčšou v Uhorsku. Spočiatku tu boli väznené aj ženy a správu prevzali milosrdné sestry sv. Vincenta z Garsternu.

Reformy Emila Tauffera

Významným medzníkom v histórii leopoldovskej väznice bolo pôsobenie Emila Tauffera, jedného z najslávnejších odborníkov a reformátorov trestníc v Európe. Zaviedol tzv. Írsky systém, ktorý sa zameral na nápravu a prípravu trestancov na život po prepustení. Trestanci pracovali v rôznych dielňach a závodoch v rámci väznice.

Pevnosť Leopoldov Zdroj: Mesto Leopoldov

Pevnosť Leopoldov Zdroj: Mesto Leopoldov

Moderná éra väznice

V druhej polovici 20. storočia prešla väznica Leopoldov mnohými zmenami. Modernizácia v 70. rokoch priniesla rozšírenie výrobných priestorov a zlepšenie podmienok pre odsúdených. Po spoločenských zmenách v roku 1989 čelila väznica vzbure väzňov a tragédii v roku 1991. Napriek tomu pokračovala vo svojej činnosti a ďalej sa rozvíjala.

Pevnosť Leopoldov je svedkom búrlivých dejín

Pevnosť a väznica je svedkom búrlivých dejín strednej Európy. Od obrany proti tureckej expanzii až po moderné väzenstvo, toto miesto si prešlo dlhú a zaujímavú cestu. Dnes slúži ako pripomienka našej histórie a výzva pre budúcnosť – aby sme sa poučili z minulosti a vybudovali spravodlivejšiu spoločnosť.

Pevnosť Leopoldov

Pevnosť Leopoldov


Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading  

Vážsky prológ: Nezabudnuteľná cyklojazda plná dobrodružstva a krásnych výhľadov


Už túto nedeľu, 24. marca 2024, sa uskutoční úžasný cyklistický zážitok s názvom Vážsky prológ. Táto nesúťažná cyklojazda ponúka skvelú príležitosť na pohyb, zábavu a spoznávanie nových miest a ľudí s rovnakou vášňou pre bicykel. Trasa a program Dobrodružstvo sa začína v malebnom mestečku Hlohovec, na železničnej stanici o 13:00 hod. Odtiaľ sa pelotón vydá na pútavú 44-kilometrovú cestu cez …


Continue reading