Mad

Mad je malebná obec situovaná v Trnavskom kraji, konkrétne v okrese Dunajská Streda, v podunajskej regiónu.


Obklopená zelenou prírodou sa nachádza vo výške 114 m n. m., pri súradniciach 47°57′15″S 17°39′30″V. S rozlohou 7,71 km² (771 ha) je domovom pre 573 obyvateľov (k 31. 12. 2022), ktorí tu žijú v hustote približne 74,32 obyv./km².

História tejto malebnej dediny siaha až do roku 1254, kedy bola prvýkrát spomenutá v písomných dokumentoch. Odvtedy sa stala dôležitou súčasťou regiónu a miestnym obyvateľom ponúka bohatý kultúrny a histórický odkaz.

Najväčšími kultúrnymi pamiatkami obce Mad sú Reformovaný kostol a Rímskokatolícka kaplnka svätého Jána Nepomuckého. Reformovaný kostol je jednoloďová klasicistická tolerančná stavba s polygonálnym záverom a predstavanou vežou, postavená v roku 1788 na mieste staršieho dreveného kostola. Po rekonštrukcii v roku 1925 získal kostol nový vzhľad, pričom jeho interiér sa pýši drevenou emporou a zariadením z doby jeho vzniku. Fasády sú členené polkruhovo ukončenými oknami so šambránami. Veža je členená pilastrami a kordónovými rímsami, ukončená korunnou rímsou s terčíkom a barokovou helmicou.

Druhou dôležitou pamiatkou je Rímskokatolícka kaplnka svätého Jána Nepomuckého, jednoloďová neoklasicistická stavba s polygonálnym ukončením presbytéria a vežou tvoriacou súčasť jej hmoty, postavená v roku 1869. V roku 1945 bola stavba prestavaná. Presbytérium je zaklenuté konchou. Zariadenie kaplnky pochádza z konca 19. storočia. Priečelie je členené lizénami, fasády sú členené polkruhovo ukončenými oknami. Veža je ukončená trojuholníkovými štítmi a ihlancovou helmicou.

Mad predstavuje obec plnú histórie, kultúry a malebných scenérií, ktoré si nenechajte ujsť pri návšteve Trnavského kraja.