Dolný Chotár

Dolný Chotár je malá obec situovaná v Trnavskom kraji, v okrese Galanta, v regióne Dolné Považie.


Jednou z malých obcí zapustených v srdci Trnavského kraja je Dolný Chotár.

Táto dedinka sľubuje pokoj a ticho, rozkladajúc sa na ploche 13,88 km² v okrese Galanta, v regióne Dolné Považie. Oblasť sa nachádza vo výške 110 metrov nad morskou hladinou a je domovom pre necelých 400 obyvateľov.

S hustotou obyvateľstva 24,28 obyvateľov na km², je Dolný Chotár skutočne malý, avšak útulný. Geograficky sa obec nachádza v Podunajskej nížine pri rieke Čierna voda, ktorá sa vlieva do Malého Dunaja. Jej názov odráža polohu v porovnaní s Dolnými Salibami, bývalou súčasťou jej katastra, od ktorých je vzdialená 18 kilometrov.

História Dolného Chotára sa začína v roku 1960. Do tej doby bola obec súčasťou Dolných Salíb a jej história bola úzko prepojená s touto obcou. Od svojho odčlenenia, sa v Dolnom Chotári vybudovala miestna škola a správny úrad. Napriek tomu, že sa v roku 1984 stala súčasťou Kráľovho Brodu, obyvatelia sa v referende rozhodli pre jej opätovné osamostatnenie v roku 1991.

Dolný Chotár je dnes obcou hrdou na svoju históriu, avšak stále sa musí vyrovnávať s následkami obdobia, keď ju ovládal duch korupcie a mafie. Napriek tomu si obec zachováva pokojnú atmosféru. Jej idylické okolie ponúka ideálne podmienky na relax a objavovanie krás nedotknutej prírody, čo dodáva obci veľký potenciál do budúcnosti.