Farský kostol sv. Štefana Uhorského, Trstice

Farský kostol sv. Štefana Uhorského, ktorý sa týči v srdci obce Trstice, je významnou historickou pamiatkou.


Historické pozadie a výstavba

Tento impozantný kostol v obci Trstice vznikol v rokoch 1903-1904 na základoch pôvodného sakrálneho objektu z roku 1717. Miestni obyvatelia, s významnou finančnou podporou od rodiny Esterházyovcov, zabezpečili výstavbu tejto neogotickej perly. S ohľadom na močaristú pôdu museli stavbári venovať mimoriadnu pozornosť pevným základom, ktoré tvoria 4-metrové hranoly z bukového dreva a železobetónové prvky.

Architektonické detaily a interiér

Kostol ohromuje svojou vežou, ktorá dosahuje výšku takmer 48 metrov, korunovanou 2-metrovým krížom. Exteriér zdobia modranské glazúrované a devínske škridle, zatiaľ čo interiér vyniká tehlovými a železobetónovými stropmi a podlahou z pálených dlaždíc.

Hlavný oltár, zdobený obrazom sv. Štefana odovzdávajúceho korunu Panne Márii, je dôkazom bohatej umeleckej tradície. Oltár sv. Ladislava a sv. Imricha dopĺňajú túto sakrálnu scénu. Zaujímavosťou je, že oltár je darom kardinála Kološa Vaszaryho a je vyrobený z tehál s drevom obloženým povrchom.

Farský kostol sv. Štefana Uhorského, Trstice Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Štefana Uhorského, Trstice Autor: Vladimír Miček

Umelecké diela a zvony

Interiér kostola je bohatý na umelecké diela. Krížová cesta a Betlehem, ktoré vytvoril nemecký umelec Mageoch, spolu s organom z roku 1904 od bratov Rieglerovcov z Budapešti, ktorý bol v roku 1970 prebudovaný na elektrický pohon, sú len niektoré z nich. Maľby v kostole, ktoré realizovali bratia Petrikovich podľa návrhov Sándora Nagya, sú významným prínosom k vizuálnej stránke interiéru.

Obnova a súčasnosť

Posledná veľká oprava kostola prebehla v roku 1979, pričom nasledujúci rok obnovili jeho vnútro a pridali nové maľby. Hodiny na veži, ktoré v roku 1921 nahradili súčasné, inštaloval hodinár Emil Klč v roku 1977. Vo veži sa nachádzajú štyri zvony rôznych veľkostí a tónov, ktoré boli darom od farára Ambruskó Lajosa.

Farský kostol sv. Štefana Uhorského je nielen duchovným strediskom, ale aj klenotom, ktorý očarí každého milovníka histórie a architektúry. Jeho majestátna silueta a bohatý interiér svedčia o významnej histórii a kultúrnom dedičstve, ktoré si Trstice ctia dodnes.

Farský kostol sv. Štefana Uhorského, Trstice Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Štefana Uhorského, Trstice Autor: Vladimír Miček