Topoľníky

Topoľníky, obec ležiaca v chotári Dolných Topoľníkov, má zaujímavú a pestrú históriu.


Prvýkrát sa spomína v roku 1451, keď kráľ Belo IV. daroval pozemok bratislavskej kapitule a prepoštovi. V roku 1828 mala obec už 138 domov a 989 obyvateľov. Počas prvej ČSR bola obec poľnohospodársky orientovaná a v novembri 1938 bola pripojená k Maďarsku.

Pôvodne sa tunajší obyvatelia živili rybárstvom a poľovníctvom, neskôr prešli na poľnohospodárstvo a chov dobytka. Topoľníky boli tretím najväčším miestom lovu vyzy – ryby kráľov – po Budíne a Komárne. Tieto ryby boli dovážané nasolené v sudoch do Varšavy, Kyjeva, Moskvy, Viedne, Prahy či Paríža.

Dnes ponúka obec návštevníkom mnoho zaujímavostí – od historických pamiatok ako kostol Panny Márie založený v roku 1754, cez pomníky pripomínajúce vojenské udalosti z roku 1849, až po prírodné krásy ako rameno Tőkés alebo sútok Malého Dunaja. Kultúrny život, športové vyžitie a gastronomický zážitok sú ďalšími dôvodmi na návštevu tejto malebnej dediny.

Topoľníky sa môžu pochváliť aj kvalitným ihriskom na európskej úrovni, cyklistickými trasami a termálnou vodou s liečivým účinkom. Príjemní miestni obyvatelia radi privítajú návštevníkov a odporučia im najlepšie miesta na stravovanie či zábavu.

Na záver možno povedať, že Topoľníky sú obcou, ktorá má čo ponúknuť nielen svojim obyvateľom, ale aj turistom hľadajúcim oddych od ruchu veľkomiest. Malebná krajina, bohatá história a priateľská atmosféra robia z tejto dediny ideálne miesto na strávenie pekných chvíľ. Preto neváhajte a navštívte Topoľníky!