Gbely

Gbely, malebné mesto zakorenené v Chvojnickej pahorkatine, je položené približne deväť kilometrov severne od Šaštína-Stráže.


Tento región s bohatou históriou a kultúrou je klenotom, ktorý sa nachádza na prahu západnej časti Slovenska.

História Gbely je pozoruhodná a plná udalostí, ktoré sa premietli do jej dnešnej tváre. Od čias prvých písomných zmienok z roku 1392, kedy bol tento región známy pod menami Kwbel, Kebel a Wykwbel, si zachovalo charakteristické rysy. Pôvodný názov pramení z nemeckého slova “Kubel”, ktoré v preklade znamená väčšiu drevenú nádobu. Tieto nádoby boli zvyčajne umiestnené pri prameňoch minerálnej vody a neskôr aj pri ropných vrtoch.

Dlhé roky bola obec súčasťou holíčskych a neskôr šaštínskych panstiev, kým v roku 1736 sa stala majetkom Habsburgovcov. V 17. storočí obec zaznamenala významný rozvoj, keď dostala výsady mestečka vrátane práva na usporadúvanie štyroch výročných jarmokov. Obyvatelia sa v tom čase zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom, ale aj tkaním plátna, pestovaním konope a lisovaním konopného oleja, ktorý sa následne predával na Morave a vo Viedni.

Začiatkom 20. storočia, konkrétne v roku 1913, sa v Gbeloch začala ťažiť ropa. Toto obdobie prinieslo mestu na jednej strane veľký rozvoj, ale na druhej strane aj náročné úlohy spojené s priemyselnou činnosťou. Dnes je Gbely domovom podniku Nafta Gbely, ktorý je jedným z najväčších v regióne.

V roku 1989 vzniklo Naftárske múzeum a skanzen

Rok 1989 bol pre Gbely dôležitý, keď v jeho častiach vzniklo Naftárske múzeum a skanzen. Expozícia múzea je rozdelená na tri časti, kde sa návštevník môže dozvedieť viac o histórii mesta, objaviteľovi ropy Jánovi Medlenovi a činnosti podniku Nafta Gbely v rokoch 1977 až 1989. Okrem dokumentov a fotografií možno v múzeu vidieť vrtné dláta, jadrá a maketu vrtnej súpravy. Naftárske múzeum je jediné svojho druhu na Slovensku a stojí za to ho navštíviť.

Gbely je známe aj svojimi kultúrno-historickými pamiatkami. Medzi najvýznamnejšie patrí rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela, neskoroklasicistická stavba z rokov 1844 až 1853. Interiér kostola zdobia obrazy sv. Michala, Nepoškvrnenej Panny Márie a sv. Jozefa, maľované viedenským maliarom F. Rutte. Okrem toho tu nájdete i Mariánsky stĺp z druhej polovice 18. storočia a klasicistický trojičný stĺp z druhej polovice 19. storočia, ktorý bol zrenovovaný v roku 1893. Svetské pamiatky reprezentuje barokovo-klasicistická kúria zo začiatku 19. storočia.

Pre tých, ktorí hľadajú nielen históriu, ale aj relaxáciu a oddych, môže byť atraktívnou rekreačná oblasť Adamov v chotári obce. Návštevníci tu majú možnosť kúpania a vodných športov. Pre milovníkov prírody sú atraktívne i tiché zátišia pri ramenách rieky Morava. Týmto spôsobom Gbely ponúkajú niečo pre každého – od histórie, cez kultúru, až po aktivity v prírode.


Places in Gbely

Objav Viac...