Vtáčia rozhľadňa Adamov, Gbely

Len kúsok od rieky Moravy, neďaleko mestečka Gbely, sa nachádza prírodná perla Záhoria - Adamovské jazerá.


Tieto dve umelo vytvorené štrkové jazerá sú nielen obľúbeným miestom rybárov a letných rekreantov, ale predovšetkým útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Vďaka tomu patria k najvýznamnejším ornitologickým lokalitám na Slovensku.

Vtáčia rozhľadňa Adamov

Aby mohli milovníci prírody lepšie pozorovať tunajšie vtáctvo, bola v roku 2009 mestom Gbely vybudovaná drevená rozhľadňa. Z výšky 8 metrov ponúka jedinečný výhľad nielen na vtáčie kolónie a blízke okolie, ale za dobrých podmienok aj na vzdialené pohoria. Pri rozhľadni nájdete aj podrobnú informačnú tabuľu a jednoduchý prístrešok s posedením.

Adamovské jazerá

Severnejšie jazero je väčšie a okrem ťažby štrku slúži aj rybárom a rekreantom. Južné, plytšie jazero, je vďaka ostrovčekom ideálnym miestom pre hniezdenie vtáctva. Žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí a celá lokalita je dôležitou zastávkou pre sťahovavé druhy. Rekreačné a rybolovné využitie južného jazera je preto sezónne obmedzené.

Ako sa tam dostať?

K Adamovským jazerám sa pohodlne dostanete autom alebo na bicykli. Hlavné prístupové smery sú od Kútov, Gbelov a Holíča. Priamo pri jazerách je dostatok parkovacích miest, hoci počas leta môžu byť plné. Okolitý kraj je ideálny aj pre cykloturistiku – popri rieke Morave vedie cyklomagistrála a z Gbelov sa sem dostanete po cyklotrase Gbely-Adamov. Autobusom sa dá dostať do časti Gbely-Adamov, odkiaľ je to k jazerám už len kúsok pešo.

Adamovské jazerá sú skvelým tipom na výlet pre každého

Adamovské jazerá sú skvelým tipom na výlet pre každého, kto má rád prírodu, vtáctvo a aktívny oddych. Či už sa rozhodnete pre pozorovanie z vtáčej rozhľadne, prechádzku okolo jazier alebo kúpanie a rybolov, určite nebudete sklamaní. Táto prírodná oáza na Záhorí stojí za návštevu v každom ročnom období.