Brodské

Obec Brodské má zaujímavú a bohatú históriu, ktorá siaha až do vzdialených čias.


Prvý písomný záznam o tejto obci, ktorá sa postupne vyvinula z pôvodnej slovanskej osady, je datovaný do roku 1317. V tomto zázname sa obec spomína pod menom Barachka. V priebehu času sa jej názov menil na Brachka, neskôr na Broczke a nakoniec na súčasný Brodské. Názov obce pravdepodobne pochádza od slova brod, ktorý symbolizuje prechod povozov cez plytký úsek rieky.

V stredovekých časoch obec patrila k holíčskemu a neskôr k šaštínskemu panstvu. Bol tu dokonca zriadený stanovište tridsiatnikov. V 16. storočí sa v obci usadili habáni, známi svojou špecifickou výrobou keramiky a džbánov. Táto remeselnícka skupina transformovala Brodské na významné remeselnícke centrum regiónu.

Rozvoj a prosperita Brodského sa nijako neobmedzovala len na keramiku. V obci sa rozvinuli aj ďalšie remeselné odbory, ako napríklad zámočníctvo, garbiarstvo, krajčírstvo, obuvníctvo a mlynárstvo. Obyvatelia Brodského sa preslávili aj ako talentovaní hudobníci. Kapela Dujsíkovcov sa dokonca dostala až na dvor cisárskej rodiny, kde hrávala na viedenských plesoch koncom 19. storočia. V druhej polovici tohto storočia však Brodské postihla výrazná emigrácia do Ameriky, keď z obce odišlo za prácou viac ako 700 ľudí.

Brodské je známe nielen svojou históriou, ale aj množstvom sakrálnych pamiatok. Najvýznamnejšou z nich je rímsko-katolícky kostol sv. Antona. Tento kostol bol postavený v rokoch 1731 až 1750 na mieste staršej gotickej stavby. Kostol bol rozšírený v roku 1862, kedy bol pristavaný aj nový vežový prístavok.

Pre turistov sú atraktívne aj iné miesta v okolí obce. Napríklad rekreačná oblasť Adamov ponúka možnosti kúpania a vodných športov. Pre milovníkov prírody sú určite príťažlivé aj tiché zákutia pri ramenách rieky Morava, kde je možné vychutnať si prírodu v jej najkrajšej podobe.


Informácie

Objav Viac...  

Gbely obnovili miesto prvého vrtu v Rakúsko-Uhorsku


Hľadáte tip na príjemný výlet do histórie, ktorý by ste zvládli na bicykli, alebo aj pešo? Mesto Gbely upravilo miesto, ktoré určite stojí za návštevu! Pri príležitosti 110. výročia začiatku ťažby ropy prešlo miesto prvého vrtu v lokalite Farské neďaleko železničnej stanice rozsiahlou revitalizáciou a dnes je pripravené dôstojne privítať návštevníkov. Mesto Gbely si dalo záležať na tom, aby bol …


Continue reading  

Objavte Secesiu v Záhorskom múzeu


Záhorské múzeum v Skalici, patriace pod Trnavský samosprávny kraj, pripravilo výstavu, ktorá odhaľuje krásu secesného výtvarného štýlu a života na prelome storočí. Návštevníci majú jedinečnú príležitosť obdivovať diela a predmety z obdobia, ktoré formovalo modernú európsku kultúru. Výnimočná kolekcia nábytku Dušana Jurkoviča Výstava sa pýši prvou verejnou prezentáciou 11 kusov nábytku, ktoré po dôkladnej reštaurácii prezentuje múzeum. Tieto kusy osobne …


Continue reading  

Letná turistická sezóna v Skalici vo vynovenom šate


Letnú turistickú sezónu sa v Skalici rozhodli tento rok zmodernizovať a zatraktívniť pre návštevníkov. Sezónu v Skalici odštartuje Trdlofest Sezónu odštartuje už tradične 18. mája obľúbené podujatie Trdlofest, ktoré sa bude konať vo Františkánskej záhrade. Návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávku tradičných skalických špecialít ako Skalický trdelník a vína Skalický rubín. „Ako novinka sa bude ponúkať šumajster a súčasťou Trdlofestu bude aj súťaž …


Continue reading