Hradište pod Vrátnom

Hradište pod Vrátnom, obec o ktorej sa po prvý raz hovorilo v roku 1262 pod názvom Haradicha a bola súčasťou hlohovského panstva.


V priebehu rokov sa pánmi obce stali páni z dobrovodského panstva. K tým najznámejším rodinám, ktoré vlastnili Hradište, patrili rodiny Erdodyovcov a Pálffyovcov. Už v roku 1715 obec vlastnila rozsiahle vinice a bola známa pre listovanie konopného oleja, pálenie vápna a výrobu pálenky.

Na konci 18. storočia, obec Hradište mala viac ako tisíc obyvateľov. Väčšina z nich sa zaoberala pestovaním obilnín, okopanín a konopím. Ženy z obce Hradište sa preslávili výšivkárstvom a paličkovaním bielych čipiek. V roku 1906 obec postihlo silné zemetrasenie, ktoré zanechalo stopu na celom kraji.

V medzivojnovom období, v obci prosperovali mlyny a rozšírilo sa spracovanie kože. Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol sv. Martina z roku 1631. Tento pôvodne renesančný kostol bol rozšírený v roku 1745, prestavaný a zreštaurovaný v roku 1783. Avšak zemetrasenie ho veľmi poškodilo, kedy sa zrútili klenby a lode, ktoré neskôr nahradili rovným stropom.

Obec Hradište je preslávená aj vďaka dychovej hudbe Hradišťanka, ktorá je známa nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami. Tento hudobný soubor sa stal jedným z najznámejších a najrešpektovanejších v oblasti dychovej hudby.

Hradište pod Vrátnom je obec s bohatou históriou a kultúrou. Nachádza sa na západnom okraji myjavskej pahorkatiny, v doline rieky Myjava, sedem kilometrov východne od Senice. Je to miesto, kde sa stretávajú tradície, história a prítomnosť.