Podbranč

Podbranč, malebná obec na západnom okraji Myjavskej pahorkatiny, je usadnutá dvanásť kilometrov severovýchodne od mestečka Senica.


Tento klenot Záhoria je známy svojou bohatou históriou, ktorá siaha až do 14. storočia, keď sa obec prvýkrát písomne spomína pod menom Berencz. Dnešná časť obce, Podzámok, bola v minulosti známa ako Podharath.

Archeologické poklady

Podbranč nie je len obyčajnou obcou, ale aj miestom s hlbokými historickými koreňmi. V jej blízkosti sa vypína zrúcanina hradu Branč, ktorá je spojená so Starým hradom, nachádzajúcim sa 455 metrov nad morom. Tento historický vrchol bol osídlený už 2500 rokov pred naším letopočtom. Archeologické vykopávky v lokalite Kopanica odhalili dokonca nálezisko z mladšej doby kamennej, kde boli objavené kamenné nástroje neandertálskeho typu.

Hrad Branč – strážca histórie

Hrad Branč, ktorý je dnes romantickou zrúcaninou, bol založený v druhej polovici 13. storočia magistrom Abom. Prvá zmienka o tejto stredovekej pevnosti pochádza z roku 1317. Hrad, rozprestierajúci sa na ploche približne 7500 metrov štvorcových a vynímajúci sa vo výške 473 metrov nad morom, bol svedkom mnohých historických udalostí.

Jeho vlastníkmi boli významné osobnosti ako Matúš Čák Trenčiansky či Matej Korvín. Počas svojej existencie hrad čelil útokom Husitov, kráľovských vojsk a taktiež Turkov. Od začiatku 18. storočia hrad pustol a dnes je jeho obnova predmetom záujmu už od 60. rokov 20. storočia.

Pamätník evanjelickým martýrom

Nachádza sa tu aj pamätník evanjelickým martýrom. Kamenný pylón z roku 1939, ktorý pripomína väznenie duchovných na hrade Branč počas obdobia protireformácie. Títo väzni boli neskôr odoslaní na galeje. Pamätník, ktorý bol iniciatívou Štefana Havlíka z Podbranča, je dôkazom nespravodlivosti minulých čias a vzdáva poctu tým, ktorí trpeli za svoje presvedčenie.

Život v Podbranči

Podbranč sa rozkladá na 1414 hektároch a skladá sa z 37 osád a usadlostí, z ktorých mnohé sú roztrúsené v malebných údoliach rieky Myjavy a jej prítokov. Obyvatelia obce sa v minulosti živili poľnohospodárstvom a chovom dobytka, pričom srdcom obce boli dva mlyny a kameňolom.

Turistické lákadlá

Podbranč je obľúbeným miestom pre chalupárov a turistov, ktorí sú pritiahnutí krásou okolitej prírody a históriou. Najatraktívnejšou časťou obce je Podzámok, kde sa v letných mesiacoch schádza množstvo návštevníkov. Okrem zrúcaniny hradu Branč tu turisti môžu obdivovať aj zachovaný mlyn pána Pagáča alebo historické poľnohospodárske stroje Dušana Praženku.

Podbranč je miestom, kde sa história prelína s prírodou a vytvára tak jedinečnú atmosféru pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj, kultúru a nezabudnuteľné zážitky. Nech už ste milovníkom histórie alebo len hľadáte únik z každodenného zhonu, Podbranč vás s istotou očarí svojou krásou a pohostinnosťou.


Places in Podbranč

Objav Viac...