Sobotište

Obec Sobotište leží na severozápade Myjavskej pahorkatiny a centrum obce je v nadmorskej výške 208 m n. m.


Rozkladá sa v údolí potoka Teplica na úpätí Bielych Karpát a jej prírodný rámec dotvára vodná plocha Kunovskej priehrady. Od okresného mesta Senica je vzdialená 7 km a od hlavného mesta Bratislavy približne 90 km.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1251, kedy sa spomína ako Zobodycha, patriaca k príslušenstvu hradu Bana na Považí. Vyvíjala sa ako mestečko s jarmočným právom a najväčší rozmach dosiahla počas panstva Nyáryovcov.

Sobotište ponúka viacero zaujímavých miest, ktoré stoja za pozretie ak sa rozhodnete navštíviť túto obec v Trnavskom kraji. Významnú stopu tu zanechali Habáni, ktorí prišli do Sobotišťa v roku 1546 a vybudovali vlastné sídlisko, nazývané Habánsky dvor. V mlyne je umiestnené múzeum, ktoré mapuje život tejto komunity s osobitou organizáciou spoločného života, vychádzajúcou z ich náboženského vyznania. Venovali sa výrobe keramiky, nožiarstvu, garbiarstvu a ďalším remeslám. Svojím kultúrnym vplyvom poznačili spoločenský i hospodársky život kraja.

Na námestí stojí renesančno-barokový Nyáryovský kaštieľ, ktorý bol postavený v roku 1631 a dal ho vystavať šľachtický rod Nyáryiovcov. V súčasnosti sa v kaštieli nachádza unikátne múzeum – Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča. Toto múzeum prezentuje návštevníkom bohaté dejiny slovenského družstevníctva. Takisto ponúka aj expozíciu, ktorá je zameraná na ľudovú kultúru obce – ľudové nástroje, staré kroje či habánsku keramiku.

Kultúrnej verejnosti je obec známa vznikom Slovenského národného divadla nitrianskeho s prvou ženskou herečkou Aničkou Jurkovičovou v roku 1841.

Turisti majú v obľube túto obec aj pre populárnu Sobotištskú pätnástku. Ide o turistický pochod, ktorý sa koná tradične 8. mája a účastníci majú na výber z viacerých trás od 10 do 50 km. Nielen pre turistov ale aj pre fanúšikov bicyklov je táto obec ideálnym miestom na štart svojich výletov do okolia, predovšetkým na zrúcaniny hradu Branč ale aj do kopcov Bielych Karpát. Kto má radšej pobyt pri vode, má možnosť vyskúšať pláže Kunovskej priehrady, na ktorú sa dá z dediny dostať aj cyklotrasou mimo hlavnej cesty.


Places in Sobotište

Objav Viac...  

Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading