Častkov

Obec Častkov, situovaná na východnom okraji Chvojnickej pahorkatiny, sa nachádza desať kilometrov severne od mesta Senice.


Tento kúsok zelenej oázy v strednej Európe si môže vychutnať každý, kto sa rozhodne prekročiť jeho hranice a preniknúť do jeho pokojnej atmosféry. Jeho poloha je ideálna pre tých, ktorí hľadajú útočisko pred ruchom veľkomesta, a ponúka úchvatné výhľady na okolité vrchy a doliny.

Historické záznamy o obci Častkov siahajú až do roku 1394, kedy bola prvýkrát spomenutá pod názvom Chaztow. Odvtedy sa jej názov menil niekoľkokrát, pričom sa nakoniec usadil pri meno “Častkov”. Tento názov v sebe nesie odtlačok minulosti – odvodený je buď od mena vlastníka pôvodného domu alebo dvora, alebo od slova “časť”, ktoré môže odkazovať na určitú časť zeme alebo lesa, ktorý kedysi patril k obci.

V stredovekých časoch bola obec Častkov majetkom brančského panstva. Od polovice 16. storočia vlastnilo túto krajinu niekoľko rodov. Obyvatelia obce sa v tom čase zaoberali predovšetkým roľníckymi a ovocinárskymi činnosťami. Tieto tradície sa preniesli aj do dnešnej doby, kedy je obec známa svojou bohatou úrodou ovocia a zeleniny.

Na kultúrnej a historickej mape obce Častkov stojí za zmienku evanjelický kostol. Tento nádherný architektonický skvost bol postavený v historizujúcom románskom slohu s vstavanou vežou v rokoch 1876 až 1877. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1939, si obyvatelia rímsko-katolíckeho vierovyznania postavili svätyniu sv. Cyrila a Metoda na mieste bývalej katolíckej zvonice.

Častkovské ženy sú známe  pre ich fascinujúce a jedinečné umenie. Hrdo vynikajú v oblastiach, ako sú ľudová výšivka a čipkárstvo, ktoré sú súčasťou ich bohatej kultúrnej histórie a dedičstva.