Habánsky mlyn, Sobotište

Na Záhorí v obci Sobotište sa nachádza unikátne múzeum, ktoré pripomína pôsobenie habánskej komunity v regióne. Múzeum sídli v zrekonštruovanom Habánskom mlyne, ktorý je súčasťou najstaršieho habánskeho dvora na Slovensku. Vďaka svojej historickej hodnote bola lokalita okolo mlyna v roku 1999 vyhlásená za pamiatkovú zónu.


Príchod habánov do Sobotišťa

Habáni prišli do Sobotišťa v roku 1546 na pozvanie grófa Františka Nyáryho. Ten ich poznal zo svojich moravských panstiev a vedel, aký prínos môžu mať pre región. V tom čase boli habáni na Morave prenasledovaní, a tak hľadali nové útočisko. Mlyn získali od miestneho zemana Klimenta Pappa a vlastnili ho nasledujúcich 400 rokov až do znárodnenia v 50. rokoch 20. storočia.

Habánsky dvor a jeho architektúra

Okolo mlyna habáni založili rozsiahly dvor, ktorý tvorilo množstvo typických habánskych stavieb. Hoci sa nezachovali všetky pôvodné budovy, dodnes môžeme obdivovať architektúru z 18. a 19. storočia. Tá už kombinuje prvky tradičnej ľudovej architektúry s habánskymi prvkami, ako sú vysoké strechy, lomené krovy a obytné podkrovia. Pamiatková zóna v súčasnosti zahŕňa 47 obytných objektov a spolu s hospodárskymi budovami ide o 80 stavieb.

Expozícia Habánskeho múzea

Múzeum sa snaží prezentovať život habánov nielen v Sobotišti, ale na celom Slovensku. Návštevníci tu nájdu model habánskej strechy, repliku habánskeho veľkodomu z Veľkých Levár, dobové kostýmy či repliky habánskej keramiky. Ozdobou múzea je maketa habánskeho dvora z konca 19. storočia, ktorá je na 85 percent presnou replikou pôvodného dvora.

Vzdelávanie a náučný chodník

Súčasťou múzea je aj multifunkčná miestnosť určená na vzdelávacie a kultúrne podujatia. V rámci pamiatkovej zóny bol vytvorený náučný chodník, ktorý opisuje sedem habánskych objektov. Informačné tabule pri každom z nich obsahujú QR kódy s prekladmi do angličtiny a nemčiny, čo uľahčuje spoznávanie lokality aj zahraničným návštevníkom.

Habáni: Uzavretá komunita rôznych národností

Habánska komunita bola zmesou ľudí z rôznych krajín Európy, ktorí do Sobotišťa priniesli svoje zručnosti a poznatky. Aj napriek rekatolizácii v 18. storočí si habáni udržiavali uzavretý spôsob života s vlastnými pravidlami a predstavenými. Neuznávali súkromné vlastníctvo a mali prepracovaný sociálny systém, v ktorom mal každý člen komunity svoju úlohu a bol odmeňovaný podľa svojej práce.

Prenasledovanie a prínos habánov

Hoci boli habáni často neobľúbení medzi domácim obyvateľstvom, osvietení panovníci si uvedomovali ich prínos pre región. Habáni zakladali vinohrady, remeselnícke dielne, starali sa o lesy a lúky a boli vyhľadávaní ako učitelia a lekári. Ich stavby boli na svoju dobu veľmi pokrokové, o čom svedčí napríklad aj dláždenie ulíc tehlami už v 16. storočí.

Sobotište ako sídlo habánskeho “biskupa”

Sobotište bolo približne 200 rokov sídlom habánskeho “biskupa”, ktorý odtiaľto vydával dekréty a nariadenia pre všetkých habánov na západnom Slovensku. Vďaka tomu sem dodnes prichádzajú zájazdy huteritov z rôznych kútov sveta, ktorí sa týmito dekrétmi stále riadia.

Zaujímavosti zo života habánov

Jednou z kuriozít habánskeho života bol spôsob výberu životného partnera. Muž, ktorý sa chcel oženiť, dostal od predstavenstva obce na výber z troch žien. Ak si z nich nevybral, mohol o nevestu opätovne požiadať až o rok. Novomanželia boli potom na niekoľko dní zamknutí v malej izbičke v podkroví, aby sa mohli spoznať. Tento zvyk pretrval v niektorých rodinách až do 20. storočia.

Mlyn je obľúbeným cieľom návštevníkov

Rekonštrukcia Habánskeho mlyna, ktorá začala v roku 2001, priniesla na Záhorie unikátne múzeum pripomínajúce bohatú históriu habánskej komunity. Vďaka citlivej obnove pôvodných prvkov a zaujímavej expozícii sa stal mlyn obľúbeným cieľom návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia. Habánske múzeum tak prispieva k zachovaniu kultúrneho dedičstva regiónu a šíreniu povedomia o tejto významnej kapitole našich dejín.


Zažite čaro Senických Vianoc 2024: Sviatočné podujatia pre celú rodinu


Pripravte sa na nezabudnuteľné sviatočné chvíle v Senici! Mesto Senica aj tento rok prináša obľúbené Senické Vianoce 2024, ktoré od konca novembra až do konca decembra ponúknu bohatý program pre všetky vekové kategórie. Čaká vás množstvo hudby, kultúry, zábavy a vianočnej atmosféry, ktorá vyvrcholí tradičným Silvestrovským behom. Jedným z hlavných lákadiel bude príchod Mikuláša a otvorenie Vianočnej dediny, kde si …


Continue reading  

40 rokov umenia: Záhorská galéria oslavuje významné jubileum


Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici tento november oslavuje významné jubileum – 40 rokov svojej existencie. Historický neskorobarokový kaštieľ z roku 1760 sa za štyri dekády stal domovom pre nespočetné umelecké diela a kultúrne podujatia. Bohatý novembrový program osláv Galéria pripravila pre návštevníkov pestrý program plný zaujímavých podujatí. Milovníci umenia sa môžu tešiť na interaktívne workshopy, komentované prehliadky a jedinečný …


Continue reading  

Jeseň praje výletom po lesoch i vodných tokoch Trnavského kraja zážitkov


Na Lesopotulkách odhalia výletníkom tajomstvá živej i neživej prírody skúsení sprievodcovia. Prírodné zaujímavosti z vodnej hladiny budú obdivovať aj účastníci jedného z výletov po vodných tokoch Trnavského kraja. Po horúcom lete prichádza príjemná jeseň plná aktívneho oddychu v Trnavskom kraji zážitkov. Svetlonos na splave Sezóna komentovaných prehliadok prírody štartuje 28. septembra. V ten istý deň sa môžu výletníci vybrať aj …


Continue reading