Rohovce

Obec Rohovce sa nachádza v južnej časti Žitného ostrova, ktorý je najväčším riečnym ostrovom Európy.


Prvá známka obce s názvom Zerva sa objavila v listine z roku 1250, pričom pôvod mena nie je etymologicky potvrdený. Obyvatelia obce sa tradične venovali chovu dobytka a obrábaní pôdy, avšak časté záplavy a močaristé územia udržiavané Dunajom im toto sťažovali.

Rohovce boli súčasťou Bratislavskej stolice a medzi poslednými majiteľmi Rohovčianskeho panstva boli členovia grófskej rodiny Pongráczovcov. V obci bol zriadený ukážkový gazdovstvo grófa Pála Pongrácza, kde sa okrem rastlinnej výroby venovalo aj chovu dobytka a oviec typu merino.

V centre dediny stojí renesančný kaštieľ, ktorý bol postupne menený podľa svojich majiteľov. Dnes slúži ako moderný penzión pre dôchodcov. Okrem kaštieľa sa v obci nachádza aj staroveký kostol Svätého Ondreja, postavený pôvodne v románskom slohu a neskôr prebudovaný v gotickom štýle. Kostol má bohatú históriu a je spojený s legendou o tuneli, ktorý ho mal spájať s kaštieľom.

Rohovce ponúkajú turistom možnosti na športový rybolov v miestnom rybníku a rekreačnú oblasť Šulianské jazero, ktorá je ideálna na letnú rekreáciu, kúpanie a vodnú turistiku. Tieto atrakcie spolu s historickými pamiatkami robia Rohovce zaujímavou destináciou pre návštevníkov, ktorí hľadajú pokoj a relax v príjemnom prostredí žitnoostrovskej prírody.