Dechtice

Dechtice sú obec na Slovensku, ktorá sa nachádza v okrese Trnava.


Tento názov jej bol pridelený v rokoch 1927 až 1946, zatiaľ čo v nemeckom jazyku bolo toto miesto známe ako Dechtitz a v maďarčine ako Dejte.

Geograficky hovoríme o dedine, ktorá leží na zaujímavom mieste, kde sa stretávajú Brezovské Karpaty a Podmalokarpatská pahorkatina. Táto obec je napájaná riečkou Horná Blava, ktorá údolím priteká z Dobrovodskej kotliny v Malých Karpatoch.

Cez obec prechádza dôležitá cesta II/502, ktorá vedie z Trstína do Vrbového. Túto cestu v centre obce križuje ďalšia významná cesta II/560, ktorej cieľom je Trnava. Dechtice sú vzdialené 20 km južne od krajského a okresného mesta Trnava, 23 km východne od Piešťan a 25 km juhovýchodne od Hlohovca.

Dechtice sa pýšia rímskokatolíckym kostolom svätej Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol postavený v roku 1652. Na cintoríne sa nachádza románsky kostolík Všetkých Svätých datovaný do roku 1172. Ten má na Slovensku unikátnu podobu rotundy s takmer kruhovým pôdorysom vnútorného priestoru lode, ktorá má v exteriéri obdĺžnikový tvar. Na juhovýchodnej stene lode sa zachovala neskororománska freska zobrazujúca život Krista.

V centre obce je kaplnka z roku 1743 zasvätená Panne Márii Karmelskej. Ruiny kláštora a kostola svätej Kataríny Alexandrijskej z roku 1618 sa nachádzajú V katastrálnom území obce, rovnako aj Mudrochov mlyn.

V roku 1994 sa v Dechticiach údajne zjavila Panna Mária niekoľkým vizionárom. Pri Bratislavsko-trnavskej arcidiecéze bola 28. októbra 1998 zriadená Komisia pre skúmanie zjavení Panny Márie v Dechticiach. Do Dechtíc sa konajú púte každú prvú Nedeľu po prvom piatku.


Places in Dechtice

Objav Viac...  

Letnú prehliadku Smoleníc môžu návštevníci absolvovať bez auta


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v organizácii letných komentovaných prehliadok po celom regióne. Ďalšou zastávkou je turistami obľúbená obec Smolenice. Záujemcovia budú mať v sobotu 20. júla príležitosť spoznať praveké hradisko Molpír, ale aj hrobku rodiny Pálffyovcov. Tohtoročné komentované prehliadky odštartovali koncom mája a prilákali návštevníkov do stredovekého podzemia Trnavy i najväčšieho súkromného rozária na Slovensku. Počas tretej …


Continue reading  

Do Jaslovských Bohuníc sa vracia Countryfest Bohunice


Sviatkom pre všetkých priaznivcov hudby country, folku a príbuzných žánrov bude festival Countryfest Bohunice. Obľúbené rodinné podujatie sa uskutoční v prírodnom amfiteátri počas víkendu od 19. do 21. júla. Na podujatie, ktoré každoročne organizuje obec Jaslovské Bohunice zavíta známy slovenský spevák Adam Ďurica a návštevníci sa počas troch letných dní môžu tešiť tiež na českého pesničkára Pokáča, a takisto na …


Continue reading  

Blíži sa Trnavský jazzyk


Už 21. ročník obľúbeného trnavského džezového festivalu odštartuje v pondelok 15. júla a prinesie do Trnavy až pätnásť vystúpení, ktoré si budú môcť návštevníci vychutnať na pešej zóne a na Nádvorí. V tomto roku si budú môcť návštevníci vychutnať päť džezových večerov priamo na pešej zóne alebo na Nádvorí, pričom Trnavský jazzyk sa začína v pondelok 15. júla a potrvá …


Continue reading